– Osoby niezwiązane na stałe życiowo i zawodowo z miejscowościami przy granicy z Białorusią, w których wprowadzono stan wyjątkowy, będą musiały opuścić ten teren do północy – podkreślił w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński (na zdj.).
Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek 2 września rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Przed godziną 16.00 zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw. Tym samym w 183 miejscowościach – w tym 115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim – przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.
CZYTAJ: Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Znamy szczegóły
Szef MSWiA na konferencji po ogłoszeniu decyzji prezydenta podkreślił, że po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia głowy państwa rozpocznie się procedura związana z wydaniem rozporządzenia wykonawczego Rady Ministrów, która doprecyzuje, jakie rygory i nakazy będą wprowadzane w wyniku decyzji prezydenta.
Kamiński wskazał, że przepisy wykonawcze wejdą w życie w ciągu paru godzin. – Dziś późniejszym popołudniem wejdą one w życie, będą egzekwowane. Oczywiście, wydamy stosowny komunikat w momencie publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw – zaznaczył.
– To powoduje, że dziś (2 września) do godziny 24.00 wszystkie osoby, które nie są związane życiowo, zawodowo z terenem objętym stanem wyjątkowym na stałe, będą musiały tę strefę opuścić – oświadczył minister.
CZYTAJ: Stan wyjątkowy w części Podlasia i Lubelszczyzny. Jest decyzja prezydenta RP
Wśród ograniczeń, które przewidziano w rozporządzeniu prezydenta, znalazło się ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Na tym obszarze wprowadzono też obowiązek posiadania przez dorosłych dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości w miejscach publicznych, a w przypadku uczących się osób poniżej 18 lat – posiadania legitymacji szkolnej.
W miejscowościach objętych stanem wyjątkowym zawieszono prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi. Wprowadzono też zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach; zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów, a także ograniczenie prawa posiadania – poprzez zakaz noszenia – broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni.
Kancelaria Prezydenta wyjaśniła, że zakres wprowadzenia i stosowania ograniczeń zostanie określony w rozporządzeniu Rady Ministrów, a w ograniczenia prawa posiadania broni – w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych.
Rozporządzenie zostało przekazane marszałek Sejmu Elżbiecie Witek. Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego. – Marszałek Elżbieta Witek, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, wyznaczyła dodatkowy dzień 36. posiedzenia Izby. Obrady odbędą się 6 września od godz. 16:30 – przekazała na Twitterze Kancelaria Sejmu.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. @MSWiA_GOV_PL
Wykaz miejscowości położonych w poszczególnych gminach i powiatach województwa lubelskiego, składających się na obszar objęty stanem wyjątkowym: