Zanim sięgniemy po najnowszy numer kwartalnika Akcent, który właśnie się ukazał, zajrzymy do poprzedniego tomu, w którym znajduje się m.in. artykuł Anny Hałaty „Akumulacje. Kolekcja grafiki Tadeusza Mysłowskiego”. Autorka jest kuratorką prezentowanej w Muzeum Narodowym w Lublinie wystawy pokazującej fragment kolekcji Ireny Hochman Tadeusza Mysłowskiego. Podczas wieczoru promującego ten numer pisma Tadeusz Mysłowski mówił nie tylko o tym, jaki będzie kolejny jego dar dla muzeum w Lublinie, ale i o powodach tych gestów.
„We wrześniu mijają 82 lata od wybuchu II wojny światowej. Z tematem Zagłady, okupacji, cierpienia milionów osób mierzą się kolejne pokolenia reporterów. Docierają do świadków, rozmawiają z historykami, sięgają po tematy wciąż czekające na to, by je opowiedzieć. Dlaczego tak mało wiemy o tym, że ubrania w czasie wojny mogły zniszczyć lub ocalić człowieka? W jaki sposób pomagały mu zachować godność? Co czują ci, którzy mieszkają tuż obok terenów byłych obozów koncentracyjnych i zagłady? A nawet w budynkach stojących za bramami takich miejsc? Czy pamięć leczy?” pytał Michał Nogaś w Teatrze Starym w Lublinie. „Pamięć miejsc i rzeczy” – pod takim hasłem odbyło się spotkanie w Teatrze Starym podczas spotkania, którego gośćmi byli Karolina Sulej (autorka m.in. książki „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”) i Marcin Kącki (autor m.in. książki „Oświęcim. Czarna zima”). Przywołamy fragmenty tego wieczoru.
W cyklu „Alfabet lubelski”, w którym Jarosław Cymerman i Grażyna Lutosławska mówią o ludziach, miejscach i zjawiskach ważnych dla Lublina premiera odcinka poświęconego Józefowi Łobodowskiemu. Lublin Łobodowski nazywał „miastem krzyczącej młodości”, wracał do niego wielokrotnie w swoich wierszach (m.in. w niezwykłej Balladzie lubelskiej, w której dialogował z Czechowiczem, oddał także hołd lubelskim Żydom wymordowanym w czasie wojny przez Niemców). W Lublinie toczy się również spora część akcji jego na poły autobiograficznej tetralogii powieściowej „Dzieje Józefa Zakrzewskiego”, w której m.in. sportretował środowisko artystyczne Lublina początku lat 30. Po śmierci w 1988 roku zgodnie ze wolą Łobodowskiego jego prochy spoczęły w rodzinnym grobie na lubelskim cmentarzu przy ulicy Lipowej.
A w premierowym, 288 odcinku słuchowiska Bazarek nie tylko historia starej skrzynki na listy.
Na zdjęciu: Tadeusz Mysłowski na wystawie „Tadeusz Mysłowski. Studio / Pracownia” w Muzeum Lubelskim (dziś Narodowym) w 2018 r. / fot. Grażyna Lutosławska