Trwa XVII Lubelski Festiwal Nauki. W środę 22 września 2021 na placu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otwarto multimedialną wystawę pod tytułem „Aleja lubelskiej nauki”. Ekspozycję otworzył prorektor UMCS ds. nauki i współpracy międzynarodowej, prof. Wiesław Gruszecki.
ZOBACZ ZDJĘCIA: XVII Lubelski Festiwal Nauki: otwarcie „Alei lubelskiej nauki”
– Wystawa prezentuje sylwetki 25 znamienitych lubelskich uczonych z pięciu uczelni publicznych w formie zdigitalizowanych grafik – mówi dr Karol Pomykała z Wydziału Artystycznego UMCS. – Zdecydowaliśmy się sportretować tych naukowców w sposób niekonwencjonalny. Stworzyliśmy ilustracje w technice linorytu. Zajęła się tym grupa 9 studentów pod moim kierownictwem. Stworzyli oni szkice, szatę graficzną, następnie wycinali w linoleum i odbijali na papierze.
Ekspozycja prezentowana jest na dużych ekranach ledowych. Projekt stworzony na potrzeby Lubelskiego Festiwalu Nauki będzie dostępny dla zwiedzających do piątku 24 września w godz. 9.00-21.00.
Z publicznością XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki spotkał się we wtorek także „Pan Belfer – nauczyciel z Internetów”, czyli Dawid Łasiński. Nauczyciel chemii i popularyzator nauki mówił o tym, jak zainteresować młode pokolenie nauką, a dokładniej zdobywaniem wiedzy
– Granice pomiędzy uczniem a nauczycielem trzeba pokonywać na różne sposoby, wsłuchiwać się w oczekiwania młodzieży – mówił Dawid Łasiński. – Mogę inaczej przygotowywać się do zajęć, na przykład za pomocą młotka i klocków Lego, bo moi uczniowie tego potrzebują, żeby tłumaczyć im konfigurację elektronową inaczej niż w kratką strzałką w dół i strzałką w górę. Mogę też wyjść ze szkoły i badać razem z młodymi ludźmi poziom dwutlenku węgla i zastanawiać się, dlaczego inne wyniki są w lesie, a inne przy ulicy.
Po wykładzie rozmowę z gościem poprowadzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy z kanału Crazy Nauka. Spotkanie odbyło się w Akademickim Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka.
W czwartek 23 września zaplanowano spotkanie z prof. Charlesem Bennettem, amerykańskim myślicielem, fizykiem i pionierem teorii informacji znanym z badania zaskakujących powiązań fizyki kwantowej z informacją. Początek o godz. 17.50 w dużej sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka.
SzyK / ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska