O e-medycynie i cyfryzacji służby zdrowia. Międzynarodowa konferencja w Lublinie [ZDJĘCIA]

img 20210908 130352 2021 09 08 182236

Międzynarodowa Konferencja LubTech-Digital Health w ramach Lubelskiego Klastra Medycznego odbyła się dziś (08.09) w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Uczestnicy skupili się na e-medycynie i cyfryzacji służby zdrowia.

ZDJECIA: Międzynarodowa konferencja „LubTech-Digital Health 2021”

– Chodzi między innymi o programy telemedyczne, które rozpoczęliśmy choćby w okulistyce – mówi rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz kierownik Kliniki Nefrologii lubelskiego UM, prof. Wojciech Załuska. – Rozpoczynamy taki piękny projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa, które dotyczy badania wzroku u dzieci w wieku szkolnym. Rozwój technologii, zapewnienie funduszy jest niezwykle ważne, bo są to narzędzia technologiczne do diagnostyki i leczenia pacjentów. System integracji, czyli szybkiej reakcji w wypadkach nagłych, to dotyczy zarówno neurologii, jak i neurochirurgi i kardiologii. To są niezwykle ważne rzeczy. Równie jest to istotne, biorąc pod uwagę charakter naszego regionu, w którym masa naszych pacjentów mieszka w małych miejscowościach. I niestety jest nierówny dostęp do sektorów służby zdrowia, do jednostek specjalizacyjnych. My to chcemy zmienić.

– Wiemy, że telemedycyna coraz częściej gości w takiej wczesnej diagnostyce schorzeń, które związane są z rozwojem cywilizacji – mówi kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, profesor Robert Rejdak. – Można już diagnozować schorzenia takie jak cukrzyca, schorzenia z dziedziny chorób wewnętrznych, zagrożenie udarem, zawałem serca, ale również medycyna katastrof, również okulistyka dziecięca, tam, gdzie często możemy przesyłać obrazy, wyniki i nawet na dużą odległość uzyskiwać konsultacje co do leczenia, czy do wdrożenia rozwiązań chirurgicznych.

– Dzisiaj w moim przekonaniu ogromną szansą telemedycyny i technologii e-zdrowia jest wprowadzenie na szeroką skalę profilaktyki i badań przesiewowych, które pozwoliłby uniknąć szerokim grupom społeczeństwa zagrożenia tym, że w sposób niezauważony dotkną je różnego typu choroby, często nieodwracalne – mówi przewodniczący Rady ds. Cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Marek Niezgódka. – Proszę zwrócić uwagę na skalę rozszerzenia się chorób związanych, chociażby z diabetologią. To są miliony ludzi, u których już są to przypadki stwierdzone. Ale badania przesiewowe, które są gotowe do wdrożenia, mogłyby uchronić dużą część tych ludzi przed zagrożeniem utraty wzroku bądź ciężkim upośledzeniem.

– W tej chwili kończymy etap organizacji tych badań. Chcę podkreślić, że będą to badania pionierskie w całej Europie, ponieważ nie tylko będą polegały na badaniu dzieci w szkołach, ale odpowiednim przesyle danych, archiwizacji oraz analizie tych danych. Wszystko po to, żebyśmy mieli wiedzę na temat tego jak się kształtuje występowanie wad refrakcji, krótkowzroczności w danej gminie, województwie czy części kraju. Pracują z nami informatycy, którzy przygotowują cały system archiwizacji danych i analizy tych danych. Również jeżeli będziemy do czynienia z dziećmi z poważnymi schorzeniami, będzie zastosowana również sztuczna inteligencja, po to, żeby nawet na bardzo wczesnych etapach te schorzenia rozpoznawać – wyjaśnia profesor Robert Rejdak.

Jak podkreślają specjaliści, na obecnym etapie ważne jest „usystematyzowanie” obecnych osiągnięć w dziedzinie e-medycyny i cyfryzacji służby zdrowia oraz zastanowienie się nad tym, co można wykorzystać dalej, a w jakich przypadkach należy znaleźć inne rozwiązania.

ElKa / opr. AKos

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version