Obwieszczenia wojewody lubelskiego ws. stanu wyjątkowego

stan 2021 09 03 155231

Wojewoda lubelski wydał obwieszczenia dotyczące stanu wyjątkowego. W dokumentach przywołuje trzy wydane w czwartek 2 września rozporządzenia: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 września 2021 r. w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego; Rady Ministrów w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego; Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ograniczenia  prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni.

Rozporządzenie o stanie wyjątkowym obowiązuje od czwartku 2 września na terenie 68 miejscowości województwa lubelskiego w gminach Kodeń, Zalesie, Włodawa, Hanna, Sławatycze, Konstantynów, Janów Podlaski, Rokitno i Terespol oraz w 115 miejscowościach województwa podlaskiego

Zgodnie z nimi na terenach objętych stanem wyjątkowym zawieszono możliwość organizowania zgromadzeń publicznych, imprez masowych, artystycznych i rozrywkowych. Dorosłe osoby muszą posiadać przy sobie, w miejscach publicznych, dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, a uczące się osoby poniżej 18 lat – legitymację szkolną.

Obowiązuje również zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają. Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych; przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych; pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze; wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze; świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe; posiadające nieruchomości na tym terenie. Zakaz ten nie dotyczy także rolników pracujących w gospodarstwach; uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki; opiekunów dzieci do lat 3; osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach.

Zakaz nie dotyczy służb ratowniczych, medycznych i innych interwencyjnych oraz osób w drodze do placówek ochrony zdrowia, a także osób jadących bezpośrednio na przejście graniczne lub z niego do centrum kraju. Po terenie objętym stanem wyjątkowym „mogą poruszać się funkcjonariusze i pracownicy służb państwowych oraz żołnierze i pracownicy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wykonujący zadania służbowe”.

Nie można też w jakikolwiek sposób utrwalać obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, w tym również wizerunków funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i żołnierzy WP. Mogą to jedynie robić ww. funkcjonariusze.

W pewnych sytuacjach możliwe jest przebywanie na terenie objętym stanem wyjątkowym, jeśli „zachodzą szczególne, uzasadnione okoliczności wskazujące na niezbędność bezpośredniego kontaktu z osobą mieszkającą na terenie, na którym obowiązuje stan wyjątkowy, po uzyskaniu zgody właściwego miejscowo komendanta placówki Straży Granicznej”.

Ograniczony został również dostęp do informacji o działaniach prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym związanych z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

W przypadku broni ograniczenie dotyczy także tej rozładowanej. Obostrzenia jednak nie dotyczą broni posiadanej na podstawie pozwolenia w celu ochrony osób i mienia. Zezwolenie na posiadanie broni mają także wewnętrzne służby ochrony oraz pracownicy ochrony. Broń mogą mieć także pracownicy, którym jest ona niezbędna w celach ratowniczych, poszukiwawczych czy też przy wzywaniu pomocy.

Treść obwieszczeń w załącznikach poniżej:

ZAlew / PAP / opr. ToMa

Fot. @MON_GOV_PL

Exit mobile version