Po raz kolejny pracownicy Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego spotkali się z samorządowcami, przedstawicielami biznesu i organizacji pozarządowych. W Tomaszowie Lubelskim trwają konsultacje społeczne nowego projektu programu „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027”.
– Program został przyjęty 6 lipca, a wynegocjowana w nim suma to ponad 2 miliardy 300 milionów euro – mówi dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego, Anna Brzyska. – Dla nas bardzo ważne są głosy społeczeństwa, głosy samorządowców, przedsiębiorców, instytutów badawczych. Wszystkich, którzy są zainteresowani uczestnictwem i pozyskiwaniem środków unijnych.
– Potrzeb jest całe mnóstwo – mówi prezes Lokalnej Grupy Działania „Roztocze Tomaszowskie” Ewa Piwko-Witkowska. – Coraz więcej osób do nas przychodzi. Jest bardzo dużo osób, które chcą podjąć działalność gospodarczą, zwłaszcza w zakresie rozwoju turystyki. A wiem, że na Roztoczu to jedna z najlepiej się rozwijających branż. Chodzi nam o to, żeby to były większe pieniądze dla tych osób, które pragną rozpocząć działalność w branży turystycznej i chcą rozwijać firmy, które już funkcjonują w tym zakresie.
– Przedsiębiorcy chyba są stroną najbardziej zainteresowaną takimi spotkaniami – mówi Jacek Sikora z Tomaszowskiego Klastra Energii. – Myślę, że nie tylko dowiemy się o planach, ale będziemy mieć możliwość zgłaszania swoich uwag i sugestii. Przedsiębiorcom bardzo zależy na rozwoju naszego regionu, na rozwoju firm, które tutaj są.
– Konsultacje mają być odpowiedzią dla władz województwa lubelskiego, na pytania o zagrożenia, na powstające wątpliwości – mówi burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Wojciech Żukowski. – Bo przecież wiemy, że samorządy są jednym z głównych beneficjentów tego programu.
– Druga dość duża zainteresowana grupa to organizacje pozarządowe. Wiemy, że te potrzeby są ogromne. Bo organizacje znają potrzeby lokalnych społeczności, wiedzą, czego potrzeba mieszkańcom w danym miejscu najbardziej. One tam żyją, więc przydałyby się pieniądze dla tych organizacji – dodaje Ewa Piwko-Witkowska.
– Chodzi przede wszystkim o środki europejskie, które pomogą nam zbudować nowe drogi, kanalizacje i wodociągi. To jest priorytet dla samorządów. Na pewno byśmy to wykonali, tylko nie wiem, czy za mojej kadencji. Wiadomo, że marszałek czy wojewoda nie posiadają aż tyle środków, aby zaspokoić wszystkie samorządy – mówi wójt gminy Rachanie, Roman Miedziak.
– Oczekujemy dużego wsparcia naszych inwestycji – mówi starosta tomaszowski Henryk Karwan. – Jak wiemy, w Regionalnym Programie Operacyjnym zapisane są programy wspierające infrastrukturę okołoturystyczną. Chcemy wybudować ścieżkę archeologiczno-historyczną, nawiązującą do Grodów Czerwieńskich, które znajdują się na terenie powiatu tomaszowskiego. Będziemy mogli zbudować pawilon historyczny. Będziemy też mogli nawiązać do tych miejsc, gdzie mamy grody, czyli Posadowa i Czermna.
– Dla nas jest to niesłychanie ważne, bo pojawiła się kwestia gminnych programów rewitalizacji. Chcemy korzystać z tych środków, bo Tomaszów ma dobre doświadczenia w tym zakresie. Poprzednio udało nam się zrewitalizować rynek miasta, park miejski, Koszary. Dzięki tym środkom mogliśmy rozbudować też Ośrodek Sportu i Rekreacji o odkrytą pływalnię. Teraz chcemy wrócić od centrum miasta i poprzez rewitalizację rozbudować infrastrukturę, która jest na rynku. Ale też chcemy wykorzystać tereny, które dzisiaj są niezagospodarowane – wyjaśnia Wojciech Żukowski.
– Spotkanie spełniło moje oczekiwania – mówi Ewa Kielar z Domu Pomocy Społecznej w Tyszowcach. – Pozyskałam wiedzę na temat możliwości skorzystania ze środków unijnych dla kierowanej przeze mnie placówki. Jest możliwość uzyskania środków na termomodernizację czy też fotowoltaikę. Wiadomo, że samorządy pieniędzy nie mają za wiele, a jest to takie okienko, z którego można skorzystać.
Konsultacje w województwie lubelskim potrwają do 30 września. Każdy zainteresowany nowym programem może złożyć swoją propozycję uwag za pośrednictwem formularzu internetowego.Szczegóły na www.rpo.lubelskie.pl.
AP / opr. AKos
Fot. nadesłane