Paraolimpiada: tenisistki stołowe i biegaczka Bieganowska-Zając ze złotem. Brąz w skoku wzwyż dla Lepiato

241168164 1560980590904967 716724409125392086 n 2021 09 03 110351

Tenisistki stołowe Natalia Partyka i Karolina Pęk zwyciężyły w turnieju drużynowym (klasa 9-10), a Barbara Bieganowska-Zając wygrała bieg na 1500 metrów (T20) podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Brąz w skoku wzwyż (T44) wywalczył Maciej Lepiato.

Partyka i Pęk powtórzyły sukces z Rio de Janeiro. W finale pokonały reprezentujące Australię Qian Yang i Li Na Lei 2:0.

Z kolei lekkoatletka Bieganowska-Zając sięgnęła po złoto po raz czwarty. W Sydney w 2000 roku była najlepsza na 800 m, zaś w Londynie, Rio i Tokio na 1500 m. W stolicy Japonii uzyskała czas 4.27,84. Wyprzedziła Ludmyłę Danylinę 4.32,82 i Brytyjkę Hannah Taunton 4.35,34.

W skoku wzwyż Lepiato, mistrz paraolimpijski z 2012 i 2016 roku, osiągnął trzeci rezultat 2,04 m. Wcześniej przez długi czas borykał się z kontuzją Achillesa. Złoto zdobył Brytyjczyk Jonathan Broom-Edwards (2,10), a srebro Kumar Praveen (2,07) z Indii.

Biało-czerwoni zdobyli do tej pory w Tokio 22 krążki, ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.