Ponad 1300 projektów – to oferta tegorocznego Lubelskiego Festiwalu Nauki. Multimedialny pokaz fontann na placu Litewskim „Symfonia nauki”, międzynarodowe sympozjum czy prezentacja poduszkowca to tylko niektóre z nich. 17. edycję tworzy 5 lubelskich uczelni, miasto Lublin, a także 22 instytucje, wśród których są muzea, instytuty czy biblioteki.
Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej.
Wszystko jest już dopięte na ostatni guzik – zapewniają organizatorzy wydarzenia, które znane jest nie tylko w regionie – podkreśla rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Radosław Dobrowolski. – Lubelski Festiwal Nauki to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek jeśli chodzi o popularyzację nauki w naszym kraju. Gdybyśmy chcieli to przedstawić w kategoriach sportowych, z całą pewnością od kilku lat jest na miejscu medalowym, na podium. Stawiamy również na charakter międzynarodowy – dodaje.
Jednym z najciekawszych spotkań tej edycji będzie wykład i rozmowa z noblistą – zapowiada Wirginia Gieryng-Cieplak, dyrektor Centrum Promocji UMCS: – Będziemy mieli zaszczyt gościć wyjątkowego człowieka, prof. Roberta Hubera, niemieckiego biochemika i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, którą otrzymał za wyznaczanie trójwymiarowej struktury centrum reakcji fotosyntezy u bakterii. Po trwającym wykładzie rozmowa noblisty z panem doktorem Dawidem Myśliwcem, absolwentem UMCS-u, twórcą kanału Uwaga! Naukowy bełkot.
Wśród ponad 1300 festiwalowych projektów znalazły się zajęcia w centrum symulacji medycznej Uniwersytetu Medycznego czy doświadczenia inżynierskie w laboratoriach Politechniki. Nie zabraknie palących tematów – mówi dr Anna Dutkowska, koordynator festiwalu z ramienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Debata „Szczepienia i epidemia. Trzy perspektywy” została zainspirowana zjawiskiem dość powszechnym, tj. szumem informacyjnym. Badania naukowe są z ekspertyzami celebrytów czy też opiniami proroków ogłaszających kolejne cudowne lekarstwa, co komplikuje jeszcze bardziej obraz obecnej sytuacji. W temat wprowadzą nas trzej naukowcy, którzy reprezentują różne specjalności: lekarz prof. Krzysztof Tomasiewicz, etyk dr Wojciech Lewandowski oraz logik i naukoznawca dr Piotr Lipski.
Z kolei Uniwersytet Przyrodniczy podejmie temat jadalnych owadów, o czym coraz częściej mówi się w kontekście globalnym i konieczności wyżywienia populacji. Festiwal to także wydarzenia artystyczne – ciekawie zapowiada się koncert orkiestry Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie pod kierunkiem Tomasza Momota, a także film o lubelskich starodrukach w reżyserii Grażyny Stankiewicz: – Forma dokumentalna przybliża kolekcję liczącą ok. 60 starych druków wydanych w XVII i XVIII wieku w oficynach lubelskich będących w posiadaniu biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Dokument opowie także o roli ojców dominikanów i jezuitów w historii drukarstwa w Lublinie.
Festiwal to także piknik naukowy, na którym pojawi się poduszkowiec. Będzie także próba pobicia rekordu Polski na największy slime – mówi Anna Bukowska z Uniwersytetu Dziecięcego UMCS. – Musimy zrobić co najmniej 150 kg slime’a. Przemyśleliśmy sprawę i będziemy to robili w nadmuchiwanym basenie kąpielowym, który musi być nie za wysoki, żebyśmy byli w stanie fizycznie sięgnąć do każdego miejsca w tym basenie, bo sędzia, który będzie obecny podczas bicia rekordu, będzie sprawdzał czy slime ma swoje właściwości. Jeżeli się okaże, że nie dajemy rady rękami, to nie ma mowy – nauka wymaga poświęceń, wpuszczamy ludzi i niech depczą nogami. Zobaczymy jak im się uda z tego wyjść, bo slime to jest tzw. ciecz super lepka.
Na pikniku pojawi się także maskotka festiwalu: – Koziołek ubrany jest w kitel z podstawowymi kolorami, wstążki układają się w kształt peleryny, a ich ułożenie zostało uwarunkowane kolejnością, w jakiej poszczególne uczelnie organizują lubelski Festiwal Nauki. – zaznacza Wirginia Gieryng-Cieplak. – Podczas pikniku będzie dostępnych 1000 sztuk maskotek. Każdy kto przyjdzie, będzie mógł taką maskotkę otrzymać.
Piknik naukowy odbędzie się już w niedzielę na placu Teatralnym w Lublinie, a od poniedziałku do piątku – projekty na uczelniach i w instytucjach współtworzących wydarzenie. Zapisy prowadzone są przez stronę festiwal.lublin.pl.
Na niektóre projekty – np. na spotkanie z noblistą czy z językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem – rejestracja rozpocznie się 17 września. Część projektów – spotkanie z noblistą czy multimedialny pokaz fontann – będzie transmitowana także w Internecie.
SzyK/ opr. DySzcz