Powiat puławski: policyjne lekcje o bezpieczeństwie

355 190367 2021 09 16 172853

Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, o czym należy pamiętać podczas spotkania z nieznajomym i dlaczego zawieranie znajomości przez portale społecznościowe może być groźne – odpowiedzi między innymi na te pytania poznają uczniowie podczas spotkań z policjantami. W powiecie puławskim niemal codziennie organizowane są takie pogadanki z funkcjonariuszami.

Dziś policjantki gościły w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Puławach pytając uczniów o zasady bezpiecznego dotarcia do szkoły.

– Trzeba patrzeć jak się przechodzi przez jezdnię, trzeba patrzeć na znaki drogowe, zawsze w nocy trzeba pamiętać o kamizelce odblaskowej – mówią dzieci. – Pieszy to taka osoba, która nie jeździ samochodem czy rowerem, tylko pieszo chodzi po chodnikach i ulicy – dodają najmłodsi.

– Niemal codziennie wpływają do nas pisma o przeprowadzenie profilaktycznych pogadanek i prelekcji, zarówno z tymi najmłodszymi dzieciakami, jak i z młodzieżą z klas VII-VIII i ze szkół średnich – mówi podkomisarz Ewa Rejn-Kozak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Puławach. – Na pewno w dużej mierze spowodowane jest to tym, że szkoły pracowały w systemie online, więc te spotkania, które odbywały się online owszem były, ale w dużo mniejszym zakresie i mimo wszystko jednak brakowało tej interakcji z uczniami, brakowało możliwości zadawania pytań, rozwiewania wątpliwości najmłodszych, bo to oni zadają najwięcej pytań.

– Młodzież i dzieci są rozleniwione, często zapominają o pewnych zasadach ruchu drogowego, dlatego przypomnienie im tego i mocne wyćwiczenie, zwłaszcza młodszym dzieciom, jest bardzo ważne – mówi Kamila Brodzik, pedagog w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Puławach. – Dzieci zapominają też o tym, jak ważne są odblaski w ruchu drogowym – dodaje.

Warto też podkreślić ostrożność w kontaktach z nieznajomymi: – na jednym z ostatnich spotkań dziewczynka z ósmej klasy podeszłą już po spotkaniu, żeby nie pytać o to na forum klasy, zapytała co zrobić w sytuacji kiedy za pośrednictwem mediów społecznościowych piszą – zwłaszcza do dziewczyn – obcy mężczyźni czy chłopcy. Ona sama miała taką sytuację, że zaczęła otrzymywać wiadomości od wydawałoby się chłopaka – taki miał profil, twierdził, że wie gdzie chodzi do szkoły, że widuje ją jak ona chodzi do szkoły i mieszka w sąsiedniej miejscowości. Po sprawdzeniu tego profilu okazało się, że nikt taki prawdopodobnie nie istnieje. Dziewczynę zaniepokoiło to, jaki mógł być cel takiego pisania. Mało tego, przekazała informację, że jest to teraz sytuacja bardzo częsta jeśli chodzi o nastoletnie dziewczyny. One nie wiedzą co w takiej sytuacji zrobić – czy za każdym razem powiadamiać służby? Na pewno informować opiekunów. Na pewno nie odpowiadać, nie dawać się wciągać w takie rozmowy.

– Niestety pandemia wpłynęła niekorzystnie na nas wszystkich – podkreśla Kamila Brodzik. – To, że straciliśmy poczucie bezpieczeństwa, przewidywalności, bardzo mocno wpływa na naszą psychikę. Młodzież i dzieci nie potrafią wdrożyć się w rytm codziennej rutyny. Pomimo tego, że cieszą się, że wróciły do szkoły, bo jest to jednak taka norma, do której byliśmy przyzwyczajeni, to jednak trudno jest im odnaleźć się w tym wszystkim. Takie spotkania mają przede wszystkim pomóc wesprzeć młodzież, bo to jest dla nas najważniejsze.

– Pracy jest bardzo dużo – zaznacza Ewa Rejn-Kozak. – Każdego dnia odwiedzamy jeśli nie jedną, to kilka szkół. Pracują nad tym policjanci z Zespołu ds. nieletnich oraz dzielnicowi. Porad, ostrzegania nigdy dość. Od przypominania którą stroną drogi należy się poruszać, o tym, że należy się rozejrzeć przed wejściem na przejście dla pieszych.

Policjanci szczególną uwagę zwracają też na przepisy dotyczące zakazu korzystania z urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez przejścia dla pieszych.

ŁuG/ opr. DySzcz

Fot. KPP Puławy

Exit mobile version