Przy Kopcu Chwały Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie trwają obchody 82. rocznicy bitwy pod Wytycznem.
– Ze względu na pandemię, na uroczystościach jest mniej gości – mówi wójt gminy Urszulin, Tomasz Antoniuk. – Program jest taki jak w latach ubiegłych. Przede wszystkim msza święta i modlitwa ekumeniczna, przemówienia okolicznościowe, apel poległych, złożenie kwiatów. To jest jedno z najważniejszych miejsc upamiętniających wydarzenia II wojny światowej. Ważne miejsce dla lokalnej społeczności i nie tylko – dodaje.
– Przez okres PRL była ta bitwa fałszowana, jakoby tutaj walczyli żołnierze polscy z niemieckimi – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie, Marian Kupisz. – Po raz pierwszy, jeszcze nieoficjalne obchody, odbyły się w roku 1987. W 1988 r. pan Romanowski rozpoczął pracę przy upamiętnianiu tejże bitwy i odkłamywaniu historii. Pierwsze oficjalne uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych odbyły się w roku 1989 – dopowiada.
Bitwa pod Wytycznem była jedną z ostatnich walk w kampanii wrześniowej 1939 roku. Zginęło w niej około 100 polskich pograniczników, a kilkuset zostało rannych lub dostało się do niewoli.
W miejscu bitwy znajduje się cmentarz, na którym spoczywają polegli w bitwie. Jest też symboliczny kopiec upamiętniający bohaterskich żołnierzy KOP. Od 1990 roku pomnikiem opiekuje się Nadbużański Oddział Straży Granicznej.
RyK / opr. LysA
Fot. nadesłane