Puławy: na sensorycznej ścieżce rehabilitacji. Benedyktyński Zakątek pomaga w rozwoju dzieci

20210723 082229 2021 09 07 175943

Dwadzieścia trzy prostokąty, a każdy wypełniony inną strukturą, by pomagać w rehabilitacji dzieci – mowa o ścieżce sensorycznej, która powstała przy Benedyktyńskim Zakątku w Puławach. Ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci, prowadzony przez siostry Benedyktynki Misjonarki, ma kolejny element wspomagający rozwój podopiecznych.

Reporter Radia Lublin poznawał to miejsce razem z terapeutą integracji sensorycznej Anną Komar: – Zaczynamy od płaskiego drewna. Dalej są piękne zielone kamienie, które błyszczą się, gdy świeci słońce. Potem mamy grysik, który strzela pod stopami i przechodzimy na różowe kamienie, płaskie, aby była stymulacja stóp. Dalej idziemy na piękną trawkę. Idziemy przez szyszki. Dzieci, które mają problemy z czuciem głębokim je uwielbiają, bo dają jeszcze większe doznania zmysłowe – opisuje ścieżkę Anna Komar.

– Następnie jest guma, która będzie wypełniona kolorowymi kamyczkami. Potem są kamyczki czarno-białe, które posłużą też do stymulacji wzroku. Przechodzimy do kory brązowej. I jest to, co dzieci lubią najbardziej, czyli jeżyki sensoryczne, gdzie można też ćwiczyć równowagę – opowiada Anna Komar.  

– Ścieżka sensoryczna będzie działała na zmysł dotyku dziecka, ale będzie też pozwalała na rozwijanie innych umiejętności i na świetną zabawę. Takich elementów ścieżki sensorycznej mamy bardzo dużo. Przede wszystkim jest ona położona w pięknym otoczeniu, czyli w tworzącym się Ogrodzie Sensorycznym – informuje siostra Anuarita Tutka, dyrektor Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Puławach oraz wiceprezes Fundacji Benedyktyński Zakątek.

– Mamy ponad setkę dzieciaczków. Wiele z nich ma problemy, jeśli chodzi o nadwrażliwość czy podwrażliwośc dotykową. W naszym budynku mamy gdzie ćwiczyć. Ale nie miałyśmy placu zabaw. Stwierdziłyśmy, że musimy stworzyć coś blisko naszego ogrodu, gdzie dziecko nie tylko będzie mogło pobudzać swój zmysł smaku, ale także zmysł dotyku – wyjaśnia siostra Anuarita Tutka.

– Oprócz stymulacji zmysłu dotyku, ścieżka wpływa także na sprawność motoryki dzieci. Każdy prostokąt ma inną fakturę i podłoże. Pomaga także na ćwiczenie równowagi. Ścieżka wpływa także na zmysły węchu i słuchu. Jesteśmy w lesie, więc słychać śpiewające ptaki. Oddziałuje także na zmysł wzroku, bo te kamienie czy kora różnią się od siebie kolorystycznie – wyjaśnia Anna Komar.

Przypomnijmy, że pod opieką sióstr znajduje się ponad setka niepełnosprawnych dzieci, które kształcą się na terenie Benedyktyńskiego Zakątka. Działa tam między innymi Szkoła Przysposabiająca do Pracy oraz Specjalny Ośrodek Wychowawczy. 

ŁuG / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version