Rekompensaty za stan wyjatkowy. Wojewoda lubelski: Lepiej jeszcze poczekać ze złożeniem wniosku

banknotes 4122079 1920 2021 09 11 193816

Do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego trafił pierwszy wniosek o rekompensatę od przedsiębiorcy z obszaru objętego stanem wyjątkowym. – Składanie wniosku teraz, bez podstawy prawnej, jest nieuzasadnione. Chyba, że ktoś chce skorzystać z tej gorszej formuły – powiedział wojewoda Lech Sprawka.

W sobotę wojewoda lubelski Lech Sprawka poinformował , że do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynął jeden wniosek od podmiotu, który chciałby skorzystać z rządowej pomocy dla firm z obszaru objętego stanem wyjątkowym. – Trafił jeden wniosek, z tym, że jest on przedwczesny. Składanie wniosku teraz, bez podstawy prawnej, jest nieuzasadnione. Chyba, że ktoś chce skorzystać z tej gorszej formuły – powiedział Sprawka.

CZYTAJ: Rekompensaty dla przedsiębiorców w związku ze stanem wyjątkowym. Rząd podał szczegóły

Zdaniem wojewody, procedowany projekt ustawy o rekompensacie jest bardziej korzystny dla podmiotów z terenów objętych stanem wyjątkowym, niż aktualnie obowiązujące przepisy. – Można byłoby już uruchamiać nabór na podstawie aktualnie obowiązującej ustawy o stanie wyjątkowym. Z tym, że ona byłaby niekorzystna dla tych podmiotów – powiedział Sprawka.

Przedsiębiorców, którzy już chcieliby starać się o rekompensatę, wojewoda nakłania do wstrzymania się ze składaniem wniosków do czasu, aż nowe przepisy wejdą w życie. – Uspokajam te podmioty – powiedział Sprawka. – Projekt ustawy jest, przedsiębiorcy znają jej główne zasady. Teraz potrzebna jest szybka ścieżka w Sejmie i Senacie, żeby ją można było uruchomić – powiedział wojewoda.

Według danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, rządową rekompensatą może być zainteresowanych około 120 firm z Lubelszczyzny. To często małe przedsiębiorstwa prowadzące działalność noclegową, agroturystyczną, wypożyczalnie kajaków, rowerów i biura turystyczne.

CZYTAJ: Firmy poszkodowane z powodu stanu wyjątkowego mogą liczyć na ulgi w ZUS

Jak w czwartek powiedziała dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Dorota Lachowska, przedsiębiorcy są zainteresowani możliwością uzyskania pomocy i czekają na konkretne informacje. – Przedsiębiorcy starają się dowiedzieć o pomocy jak najwięcej. My też upowszechniamy wszystkie możliwe informacje na naszych stronach. Mam nadzieję, że przynajmniej części przedsiębiorców z województwa lubelskiego uda się uzyskać rekompensatę – powiedziała Lachowska. Dodała, że pracownicy Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej odbierają po kilka telefonów dziennie od przedsiębiorców zainteresowanych skorzystaniem z pomocy.

W piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker powiedział, że projekt ustawy o rekompensacie dla przedsiębiorców z obszaru objętego stanem wyjątkowym w części województwa podlaskiego i lubelskiego został przesłany do Sejmu. W jego przekonaniu, będzie on procedowany podczas najbliższych obrad Sejmu, które odbędą się w środę, 15 września.

Projekt ustawy autorstwa MSWiA przewiduje, że rekompensatę będą mogli otrzymać: przedsiębiorcy oraz rolnicy świadczący usługi hotelarskie, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie gastronomii oraz piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Rekompensata będzie też przysługiwała przedsiębiorcom prowadzącym działalność organizatora turystyki lub podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych. Rekompensatę ustalono za okres 30 dni trwania stanu wyjątkowego w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

Przedsiębiorca ubiegający się o rekompensatę powinien dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające informacje o przychodzie. Wojewoda wydaje decyzję w sprawie rekompensaty niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Rekompensatę będą mogli uzyskać przedsiębiorcy na obszarze obejmującym obręby ewidencyjne wymienione w rozporządzeniu prezydenta wprowadzającym stan wyjątkowy w przygranicznym pasie 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 miejscowości w województwie lubelskim. Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje od 2 września.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version