Rekord Polski, syrenka na gąsienicach i noblista. Nauka ma swoje święto w Lublinie

img 20210919 194040 2021 09 20 175534

Rekord Polski na największy polimer udało się pobić podczas Pikniku Nauki w Lublinie. Piknik tradycyjnie otworzył Lubelski Festiwal Nauki.

W poniedziałek 20 września ruszyły projekty na uczelniach i w instytucjach towarzyszących. Tylko tego dnia uczestnicy wybierali spośród 350 projektów. A wieczorem spotkanie z noblistą.

Piknik Nauki jak zwykle dostarczył wielu atrakcji. Można było między innymi zobaczyć poduszkowiec. Taki pojazd ratowniczy był po raz pierwszy prezentowany w naszym regionie. Udało się również pobić rekord Polski na największy polimer, czyli slime. Dokonała tego grupa pod kierunkiem Anny Bukowskiej, koordynator Uniwersytetu Dziecięcego UMCS.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Piknik Naukowy w ramach 17. Lubelskiego Festiwalu Nauki, 19.09.2021, fot. Iwona Burdzanowska 

– To wielki sukces. Żeby pobić rekord, musieliśmy zrobić co najmniej 150-kilogramowy polimer, a sędzia nam wyliczył 314 kilogramów – mówi Anna Bukowska.

– W tworzeniu slime brało udział 48 osób. Powstał w ciągu godziny. Były to wielkie emocje dla dzieciaków. Było mokro i klejąco – mówi sędzia z Biura Rekordów Polski.

– Robimy zajęcia dla dzieci na UMCS-ie. Przeprowadzamy je też w szkołach. Slime posłuży nam za pretekst, aby pokazać, iż chemia może być nie tylko pożyteczna, ale też fascynująca – dodaje Anna Bukowska.

CZYTAJ: Rekord Polski pobity! W Lublinie powstał ogromny polimer

Podczas pikniku Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej prezentował swoje ciekawe pojazdy. – Najnowszym z nich jest syrenka na gąsienicach. Dwa tygodnie temu gościliśmy z tymi pojazdami na poligonie w Warszawie. Jeździliśmy po nim wraz z czołgami Leopard i syrenka się sprawdziła – mówi dr inż. Leszek Gardyński, profesor Politechniki Lubelskiej. – Od wtorku do czwartku będziemy te wszystkie pojazdy pokazywać na Politechnice Lubelskiej przy „rdzewiaku” (Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej).

ZOBACZ ZDJĘCIA: „Parada samochodów i motocykli” w ramach XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki

Duże zainteresowanie budziło także stoisko Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który prezentował także historyczną broń. – Jestem antropologiem sądowym i często badam wraz z Instytutem Pamięci Narodowej zwłoki Żołnierzy Wyklętych. Ginęli oni najczęściej przez postrzał w okolicę potyliczną. Badamy bardzo dużo ran postrzałowych. Na kościach są one bardzo widoczne i można je łatwo zróżnicować – mówi Maciej Sadurski z Zakładu Medycyny Sądowej.

CZYTAJ: Pokaz „Symfonia nauki” na rozpoczęcie XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki

A w poniedziałek 20 września czeka nas spotkanie z laureatem nagrody Nobla w dziedzinie chemii prof. Robertem Huberem. – Profesor Huber jest biochemikiem. Niezwykły człowiek. Wygłosi bardzo interesującą prelekcję. Będzie to prelekcja popularnonaukowa. Mamy nadzieję, że dotrzemy do wszystkich. Po tym godzinnym wykładzie odbędzie się półgodzinna rozmowa. Będzie możliwość zadania pytania z sali. Tę rozmowę poprowadzi jeden z najbardziej znanych w kraju popularyzatorów nauki Dawid Myśliwiec – mówi dr Monika Baczewska-Ciupak, główny koordynator Lubelskiego Festiwalu Nauki ze strony UMCS.

Wykład rozpocznie się o godzinie 18.00 w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Spotkanie będzie także transmitowane poprzez facebookową stronę XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki.

A we wtorek 21 września naukowcy przygotowali dla uczestników Lubelskiego Festiwalu Nauki ponad 460 projektów. 

SzyK / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version