Osoby kreatywne, z innowacyjnymi pomysłami będą miały kolejną szansę, by zrealizować swoje twórcze plany. Rusza „Strefa Pomysłodawcy” – pilotażowy program Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Puławy, Poznań i Kraków – w tych miastach powstaną specjalne miejsca, by realizować ideę innowacyjności.
– Naszą ofertę kierujemy do trzech grup odbiorców – tłumaczy kierowniczka projektu Anna Blajerska. – Są to rodziny z dziećmi, studenci, osoby zainteresowane innowacjami, osoby, które do tej pory nie miały żadnego pomysłu, a być może tkwi w nich gen innowacyjności i po prostu trzeba go wydobyć. Dla tej grupy przygotowaliśmy specjalne strefy wsparcia, gdzie te osoby będą mogły testować, uczyć się, brać udział w warsztatach. To jedna grupa. Druga grupa to instytucje i przedsiębiorstwa, z którymi będziemy ogłaszać pewnego rodzaju wyzwania, które będą rozwiązywać ważne problemy społeczne. Trzecia grupa to pomysłodawcy, którzy będą do nas aplikować, zgłaszać się ze swoimi pomysłami, dla których mamy bardzo szeroki pakiet wsparcia, oferowany przez naszych managerów i ekspertów doradców, gdzie będziemy razem z pomysłodawcą rozwijać jego pomysł.
– Jest to projekt skierowany do ludzi kreatywnych, innowatorów, którzy zgłaszając pomysł na biznes, będą mieli szansę na to, że pomysł zostanie oceniony przez różnego rodzaju ekspertów – mówi Tomasz Szymajda, prezes Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. – Będziemy wskazywali ścieżki rozwoju tego pomysłu. Będziemy nagradzać najlepsze pomysły, ale będziemy też pokazywać, gdzie i jak pomysłodawcy mogą rozwijać swoje pomysły i przekuć je w prawdziwy biznes.
– Jest ogromna grupa osób chcących rozwijać swoje pomysły, natomiast niekoniecznie chcą uczestniczyć w projekcie organizowanym również przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny, który nazywa się Wschodni Akcelerator Biznesu – zauważa Michał Krawczyk, prezes Puławskiej Izby Gospodarczej. – Żeby tam się dostać, trzeba było spełnić szereg dodatkowych obostrzeń, które w tym projekcie niekoniecznie trzeba będzie spełniać.
– Podstawową różnicą jest to, że nie ma obowiązku założenia spółki – podkreśla Tomasz Szymajda. – We Wschodnim Akceleratorze Biznesu pomysłodawcy mają obowiązek założyć spółkę. Ze spółką zawieramy umowę inkubacji i tę spółkę inkubujemy, wspieramy. Tu pomysłodawcy nie mają takiego obowiązku. To my ze swojej strony pokażemy, w jaki sposób można prowadzić działalność i czy ten pomysł jest w ogóle realny.
– Osoby zgłaszające się do nas odsyłamy do Akceleratorów Biznesu czy Stref pomysłodawcy, ponieważ tam są ludzie profesjonalnie zajmujący się wsparciem i rozwojem przedsiębiorstw. Oni mają również środki na to – tłumaczy Michał Krawczyk.
– Na rzecz projektu zaangażowaliśmy 18 ekspertów doradców, 12 ekspertów oceniających, 10 managerów. Jest to bardzo pokaźny zespół, który będzie wspierał projekt na każdym etapie jego realizacji – mówi Anna Blajerska. – Przewidzieliśmy cztery rundy naboru. Pierwszą rundę rozpoczynamy jutro. Trwa ona do 14 listopada bądź do zgłoszenia 250 pomysłów. Wyłonimy 25 pomysłów, które otrzymają pakiet wsparcia. Istotne w tym projekcie jest to, że wsparcie jest gradacyjne. Największe wsparcie, jeśli chodzi o wartość, otrzyma pomysłodawca, który jest najlepiej przygotowany. To może być każdy pomysł. Nie ma tu ograniczeń. Każdy, kto ma innowacyjny, szalony pomysł, który jest oczywiście możliwy do realizacji, może się do nas zgłosić. Nie ma tu specjalnych ograniczeń wiekowych. Wystarczy, że ktoś skończył 18 lat i ma pełną zdolność do czynności prawnych. Szukamy nawet stulatków, którzy mają ciekawe pomysły.
– Patrzymy, z jakich dziedzin powstaje teraz najwięcej nowych, innowacyjnych pomysłów – mówi Jarosław Pazik, zastępca kierownika Wydziału Rozwoju Miasta Puławy. – Są to informatyka, Internet, aplikacje mobilne, ułatwiające życie ludziom. Tego jest najwięcej.
– Mogą być to różnego rodzaju aplikacje. Takich pomysłów w ostatnich latach rzeczywiście dużo się u nas pojawiło – przyznaje Tomasz Szymajda. – Czy jest to aplikacja związana ze zdrowiem, czy pomysł biotechnologiczny – zajmiemy się takimi pomysłami. Takich ekspertów zaprosiliśmy do współpracy. Czy to będzie pomysł związany z chemią, z nawozami czy z nowym podejściem do Europejskiego Zielonego Ładu – takie pomysły również będą obiektem naszego zainteresowania.
Dodajmy, że ten ogólnopolski pilotażowy projekt realizują Puławski Park Naukowo-Technologiczny, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Krakowskie Centrum Innowacyjnych Technologii. Konsorcjum tych instytucji pozyskało 5 milionów złotych na ten cel z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
ŁuG / opr. WM
Fot. pixabay.com