Dziś (16.09) rozpoczęła się II edycja Akademii Czystego Powietrza 2021, czyli cyklu bezpłatnych, ogólnodostępnych webinariów będących przystępnym źródłem wiedzy o dotacjach na wymianę tak zwanych „kopciuchów” i ocieplenie domów. Według szacunków w Polsce należy wymienić nawet trzy miliony nieefektywnych źródeł ciepła. Dzięki rządowym dotacjom w Lubelskiem udało się dotąd zutylizować ponad 3720 „kopciuchów”. Zastąpiły je głównie kotły gazowe kondensacyjne, a w mniejszej liczbie kotły na biomasę i na węgiel.
– Te ostatnie dotowane będą tylko do końca roku – wyjaśniała w Radiu Lublin Elżbieta Kasperska, doradca energetyczny w Urzędzie Marszałkowskim. – Ale na takiej zasadzie, że piec będzie zakupiony, zamontowany i uruchomiony. Nie tak, że kupimy go sobie w tym roku, a będziemy montować w przyszłym. Musimy zakończyć instalację i uruchomienie w tym roku.
Dotacja obejmuje wyłącznie kotły węglowe piątej klasy energetycznej. Przypomnijmy jednak, że uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa przewiduje stopniową likwidację wszystkich pieców węglowych, także tych najnowszych.
– Od 31 grudnia 2029 roku kotły klasy piątej też będziemy musieli już likwidować. Jeśli teraz zamontujemy taki kocioł, mamy 10 lat na jego użytkowanie – mówi Elżbieta Kasperska.
Adresatami Akademii Czystego Powietrza są przede wszystkim samorządy gminne, ale też sami wnioskodawcy. Nieobecni mogą po tygodniu od transmisji na żywo obejrzeć zapis webinarium na kanale Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na YouTubie.
JB / opr. WM
Fot. pixabay.com