Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że do tysiąca zakażeń dziennie nie zostaną wprowadzone obostrzenia. W czwartek 9 września resort zdrowia poinformował o 510 nowych przypadkach koronawirusa. Najwięcej zakażeń – 75 – odnotowano w województwie lubelskim.
Rzecznik resortu wskazał, że ograniczenia, jeżeli się pojawią, będą wprowadzane regionalnie i powiatowo oraz będą zależały od liczby zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców i poziomu wyszczepienia.
Jak stwierdził rzecznik, najwyższy wskaźnik zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest w województwach: lubelskim, podlaskim i podkarpackim. Wskazał, że są to województwa, gdzie jest najmniejsza liczba szczepień przeciw COVID-19.
– Mamy w tej chwili trzy wybijające się województwa pod względem liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Jeżeli w całej Polsce mówimy o skali zakażeń na poziomie 1,33 na 100 tys. mieszkańców, to w województwie lubelskim mamy poziom mniej więcej 3,57, w woj. podlaskim – 3,4, natomiast w woj. podkarpackim – ponad 2 – powiedział Andrusiewicz.
– To są te trzy województwa, które w tej chwili dominują pod kątem liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców. I nie dziwi chyba fakt, że w tych trzech województwach mamy najmniejszą liczbę szczepień – dodał rzecznik MZ.
Wojciech Andrusiewicz wskazał, że ograniczenia, jeżeli się pojawią, będą wprowadzane regionalnie i powiatowo oraz będą zależały od liczby zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców i poziomu wyszczepienia. – Dla nas istotą wprowadzenia pewnego rodzaju obostrzeń jest ochrona miejsc szpitalnych przed ich szybkim zajmowaniem przez pacjentów w ciężkim stanie. Jeżeli w danym regionie rośnie liczba zakażeń, ale ludzie są zaszczepieni, widzimy, że proces zajmowania łóżek przebiega zdecydowanie wolniej.
Rzecznik resortu dodał, że na wzrost liczby zakażeń ma wpływ większa liczba kontaktów międzyludzkich na ulicach miast, w pracy i w komunikacji publicznej.
RL / PAP / IAR / opr. ToMa
Fot. archiwum