Rzecznik Praw Dziecka do dyrektorów żłobków i przedszkoli: Pozwólcie rodzicom być z dziećmi

przedszkole 2021 09 04 192717

Rzecznik Praw Dziecka apeluje o rozsądek w stosowaniu przepisów sanitarnych w żłobkach i przedszkolach. Przypomina też, że wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego nie wykluczają możliwości przebywania rodzica w placówce w przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego.

– Proszę dyrektorów wszystkich żłobków i przedszkoli w całej Polsce: nie skazujcie małych dzieci na traumę, strach i płacz od pierwszych dni pobytu w placówkach! Nie zabierajcie dzieciom zabawek i pozwólcie ich rodzicom być z nimi, jeśli dzieci potrzebują takiego wsparcia – pisze Mikołaj Pawlak.

W wielu placówkach z powodu pandemii znacząco ograniczono lub zakazano przynoszenia własnych zabawek. W zależności od samorządu prowadzącego placówkę, niektóre publiczne przedszkola całkowicie zamknęły możliwość wchodzenia do nich rodzicom odprowadzającym dzieci. Tłumacząc się pandemią, placówki ograniczyły też znacząco liczbę zajęć dodatkowych czy też zamknęły dostęp do części zabawek czy książek.

– Strach przed pandemią nie może odbierać zdrowego rozsądku i nie może prowadzić do krzywdzenia dzieci – pisze Mikołaj Pawlak. Rzecznik podkreśla, że żłobek czy przedszkole to dla małego dziecka, które pierwszy raz tam idzie, skrajne emocje i trudny czas adaptacji.

– Rygorystyczne zakazy być może pomagają walczyć z rozprzestrzenianiem się wirusa, ale na pewno wpływają destrukcyjnie na psychikę najmłodszych – napisał rzecznik.

– Nie neguję niebezpieczeństwa związanego z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19. Nie podważam naukowych opinii o konieczności stosowania obostrzeń w przestrzeni publicznej. Jednak rządy wszystkich państw przy podejmowaniu decyzji o wprowadzaniu kolejnych zakazów czy nakazów starają się racjonalnie wyważać skutki takich decyzji. Podobnie my musimy postępować w przypadku pobytu małych dzieci w żłobkach i przedszkolach. Rygorystyczne zakazy być może pomagają walczyć z rozprzestrzenianiem się wirusa, ale na pewno wpływają destrukcyjnie na psychikę najmłodszych – przekazał rzecznik.

– Nie znajduję sensu w decyzji o odebraniu dziecku ukochanej zabawki, którą zabrało do przedszkola, by mieć przy sobie najlepszego przyjaciela i czuć się z nim bezpiecznie. Nie widzę racjonalnych powodów, dla których usunięto z pokoju zabaw lalki i wózki, ale – co w tej sytuacji jest kuriozalne – pozostawiono klocki – dodaje Mikołaj Pawlak.

RL / PAP / IAR / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version