– Nie ma obecnie rekomendacji dla zwiększenia obostrzeń sanitarnych w najbliższym czasie – powiedział w czwartek 23 września rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył, że sytuacja jest dynamiczna, a ewentualne decyzje będą zależały od liczby chorych w szpitalach.
Rzecznik rządu na konferencji prasowej był pytany o bieżącą sytuację epidemiczną i ewentualne wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w razie zwiększenia dziennych przypadków zakażeń.
– Jeśli chodzi o kwestię związaną z przedłużeniem aktualnych zasad sanitarnych, to w tej chwili trwa dyskusja w rządzie, w jaki sposób ewentualnie je zmodyfikować. Natomiast w najbliższym czasie, czyli w przypadku pierwszych tygodni października, na razie nie ma rekomendacji, aby one były zaostrzone w stosunku do aktualnie obowiązujących – powiedział Müller.
Podkreślił, że sytuacja epidemiczna jest na bieżąco monitorowana. – Wskaźnik liczby zachorowań jest oczywiście bardzo istotny, ale jego rola uległa modyfikacji w stosunku do 2020 roku, ponieważ w tej chwili mamy szczepionki. W związku z tym najbardziej istotne jest to, w jaki sposób osoby, które są chore, przechodzą zachorowanie: czy wymagają hospitalizacji. W w związku z tym, jaka jest możliwość objęcia wszystkich osób, które tego potrzebują niezbędną pomocą medyczną. To są przesłanki, które będą stały za tym, żeby ewentualnie zaostrzać ograniczenia – wskazał rzecznik rządu.
Zaznaczył, że co do zasady do limitów np. w podmiotach gospodarczych, nie będą wliczane osoby zaszczepione. – Sytuacja jest dynamiczna, będziemy je dostosowywać do tego, jak przede wszystkim wygląda sytuacja w szpitalach, opieka nad osobami chorymi – dodał.
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 974 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym 145 w województwie lubelskim. Zmarło 14 osób z COVID-19. Według najnowszych danych w szpitalach przebywa 1209 chorych z COVID-19, w tym 133 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.
Tydzień temu, 16 września, hospitalizowanych było 881 chorych z COVID-19, a dwa tygodnie temu, 9 września – 594.
Łącznie od 4 marca 2021 roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 900 862 przypadki. Zmarło 75 537 osób z COVID-19.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. Kancelaria Premiera/ Twitter