Senat opowiedział się za odrzuceniem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która wprowadza zmiany w zakresie warunków przyznawania koncesji nadawcom medialnym. Za głosowało 53 senatorów, 37 było przeciwnych, 3 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Sejmu.
Przygotowana przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości nowelizacja zakłada, że koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego – pod warunkiem że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza niego.
W poniedziałek połączone komisje senackie : kultury i środków przekazu, praw człowieka, praworządności i petycji oraz ustawodawcza wniosły o odrzucenie nowelizacji w całości. W myśl propozycji, koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, wygasające w ciągu dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie tego przepisu, zostaną przedłużone na siedem miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające wobec nich postępowania, dotyczące udzielenia koncesji, zostają zawieszone do dnia upływu siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Nowelizacja ustawy została uchwalona przez Sejm 11 sierpnia. Posłowie przyjęli wówczas poprawkę Konfederacji, która odbiera kompetencje Radzie Mediów Narodowych do powoływania i odwoływania zarządów mediów publicznych. Konfederacja zaproponowała, by zajęła się tym ponownie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Poprawka ta zmieniła też sposób powoływania członków KRRiT przez prezydenta, za zgodą Sejmu i Senatu, na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeśli Senat nie zgodzi się na powołanie nowych członków – Sejm musi zaproponować inne kandydatury.
Podczas senackich prac nad zmianami w ustawie o radiofonii i telewizji, szef senackiej części klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Martynowski wniósł o wykreślenie poprawki Konfederacji. Wniósł też poprawkę, o której po głosowaniach w Sejmie mówił przedstawiciel wnioskodawców nowelizacji poseł PiS Marek Suski. Zakłada ona, że nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie muszą spełniać wymogu 49 procent kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Senackie komisje: kultury i środków przekazu, praw człowieka, praworządności i petycji oraz ustawodawcza opowiedziały się za ich odrzuceniem. Ich głosowanie na sali plenarnej okazało się bezprzedmiotowe, ponieważ zgodnie z regulaminem izby w pierwszej kolejności głosuje się wnioski najdalej idące, a takim jest wniosek o odrzucenie ustawy.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. @PolskiSenat