Skażone wodociągi w regionie. Sanepid zapowiada wzmożony nadzór nad jakością wody

water 1154080 1920 2021 09 02 172826

Ponad 15 tysięcy osób w regionie nie ma dostępu do bieżącej wody. W pięciu wodociągach stwierdzono przekroczenie norm mikrobiologicznych. Chodzi o wodociągi w Piaskach, Brzeziczkach, Wandalinie, Opolu Lubelskim, oraz Wólce Tarnowskiej. 

CZYTAJ: Sanepid: przyczyny skażenia muszą ustalić zarządcy sieci. 5 wodociągów w regionie skażonych

Skażonej wody pod żadnym pozorem nie wolno spożywać. W wodociągach wykryto głównie bakterie typu coli. Kiedy informacja o tym dotarła do sanepidu, natychmiast wdrożono odpowiednie procedury. Pod żadnym pozorem wody ze skażonych wodociągów nie wolno pić, ale nie tylko – mówi rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, Katarzyna Wnuk. – Woda nie nadaje się do celów spożywczych, przygotowywania posiłków, lodu, mycia owoców i warzyw, mycia zębów i rąk, kąpieli, prac porządkowych czy prania. Część mikroorganizmów nie zostanie zniszczona po przegotowaniu. W związku z tym woda nie jest bezpieczna do spożycia, dlatego należy używać jej wyłącznie do spłukiwania toalet.

CZYTAJ: Opole Lubelskie bez dostępu do bieżącej wody. Ogromne kolejki do beczkowozów

– Trwa dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowych. Wszystko po to, aby zabić niebezpieczne mikroorganizmy. Obecność bakterii grupy coli w wodzie to bardzo zła informacja – mówi dostępna dziś wyłącznie telefonicznie specjalistka z zakresu mikrobiologii żywności w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, dr hab. Monika Kordowska-Wiater: – Ich obecność w wodzie jest bardzo niepożądana, ponieważ świadczy o tym, że woda miała kontakt z zanieczyszczeniem fekalnym. Może to być związane bezpośrednio z fekaliami albo przez zanieczyszczoną glebę, albo też skażoną wodę. Bakterie z grupy coli, szczególnie escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy, jest bakterią normalnie bytującą w okrężnicy, w jelicie grubym. Natomiast mogą być serotypy chorobotwórcze i wtedy bakteria jest dosyć groźna dla człowieka.

CZYTAJ: Kolejki ustawiają się przed beczkowozami w Opolu Lubelskim

CZYTAJ: Opole Lubelskie: ponad 10 tysięcy mieszkańców nie może korzystać z bieżącej wody

– Picie takiej wody grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi – mówi lekarz rodzinny z przychodni Farmed w Lublinie dr Elżbieta Kotyrba: – Jeżeli spożyje się taką wodę, mamy infekcję przewodu pokarmowego. Objawia się to w postaci nudności, wymiotów, silnych bólów brzucha, później biegunki i wysokiej temperatury. Organizm dość szybko się odwadnia i trzeba szybko zareagować.

Co było przyczyną skażenia wody? – To musi ustalić administrator danej sieci wodociągowej – dodaje Katarzyna Wnuk. – Na podstawie swojej dokumentacji, posiadanych informacji albo dodatkowych postępowań wyjaśniających musi taką przyczynę znaleźć. Przekroczenia mikrobiologiczne zdarzają się, więc nie można powiedzieć, że w ogóle nie istnieją i nie mieliśmy takich sytuacji w wodociągach.

Po oczyszczeniu wody sanepid zapowiada m.in. wzmożony nadzór nad jakością wody: – Na pewno po usunięciu danej sytuacji i po przeanalizowaniu wszystkich aspektów i przedłożonych informacji przez informatora na temat tego, co mogło być przyczyną takiego przekroczenia mikrobiologicznego, będą podejmowane stosowne decyzje. Na pewno będzie wzmożony nadzór nad jakością wody – zarówno ze strony administratora wodociągu, jaki i inspekcji sanitarnej po to, żeby takie sytuacje nie miały miejsca.

Od poniedziałku trwa chlorowanie i czyszczenie wody w gminie Głusk pod Lublinem. Bez wody zostaje blisko 2,5 tysiąca mieszkańców gminy. Z tego powodu odwołano zajęcia w Szkole Podstawowej w Kalinówce.

CZYTAJ: Mieszkańcy części gminy Głusk bez dostępu do wodociągu. Szkoła Podstawowa w Kalinówce zamknięta

Tylko w środę skażeniu uległa woda w wodociągach w: Piaskach, Brzeziczkach, Wandalinie, Opolu Lubelskim oraz Wólce Tarnowskiej. 

W czwartek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Parczewie potwierdził obecność bakterii grupy coli w wodociągu, który zaopatruje w wodę mieszkańców Parczewa oraz miejscowości: Królewski Dwór, Wierzbówka, Jasionka, Siedliki, Sowin, Laski, Brudno i Koczergi. Woda tam nadaje się do spożycia po uprzednim przegotowaniu. Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty – dopiero wtedy nadaje się do przygotowania posiłków, mycia owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Natomiast od poniedziałku trwa chlorowanie i czyszczenie wody w gminie Głusk pod Lublinem. Bez wody pozostaje blisko 2,5 tysiąca mieszkańców gminy. Z tego powodu odwołano zajęcia w Szkole Podstawowej w Kalinówce.

MaTo/ opr. DySzcz

Fot. pixabay.com

Exit mobile version