W Radiu Lublin będzie można zobaczyć jak tworzy się słuchowiska. Kolekcje Sztuki Staropolskiej – to nowa kulturalna inicjatywa na mapie Lublina. W jej ramach w ciągu 4 miesięcy odbędzie się wiele multimedialnych wydarzeń.
– Trzon tego festiwalu to radiowy teatr w teatrze, który dziś (22.09) inaugurujemy – mówi Grażyna Lutosławska z Radia Lublin. – Inaugurujemy słuchowiskiem staropolskim. Dobrze będzie zobaczyć jak wygląda praca nad tym słuchowiskiem, a później porównać to z efektem jaki powstanie po złożeniu. Dobrze będzie zajrzeć po prostu do środka radia i nie trzeba będzie odkręcać śrubek z tyłu radioodbiornika.
– To jest dla mnie ciekawe zjawisko. Wchodzę do radia, a tu jest sala teatralna… W tym słuchowisku sięgamy do źródeł mądrości – mówi reżyser słuchowiska Marek Pasieczny. – Król Salomon reprezentuje mowę wysoką: przypowieści, cytaty z Biblii, Testament Stary, Nowy, a Marchołt, grubas sprośny, mówi taką właśnie życiową mądrością. Chodzi o to, że na tą opowieść wysoką jest taka niska, ale nie pozbawiona mądrości.
W rolach głównych zobaczymy i usłyszymy Włodzimierza Dyłę w roli Salomona i Przemysława Gąsiorowicza w roli Marchołta. Na akordeonie przygrywać im będzie Nikodem Sobek.
W Teatrze Osterwy w Lublinie oraz na antenie radia słuchowisko będzie można usłyszeć za ok. 2 tygodnie.
Inicjatywę organizuje Fundacja Kreatywna Przestrzeń, Teatr Osterwy w Lublinie i Radio Lublin. W studiu im. Budki Suflera w Radiu Lublin odbędzie się dziś inauguracja wydarzenia. Chętni mogą przyjść i zobaczyć jak powstaje słuchowisko o godzinie 14:00.
EwKa / opr. GRa
Fot. RL