Rozpoczyna się rezerwacja na wyjątkowe spotkania w ramach 17. edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.
– Zapisywać można się m.in. na spotkanie z noblistą, ale także na premierę filmu „Kolekcja” w reżyserii Grażyny Stankiewicz – mówi Wirginia Gieryng-Cieplak, dyrektor Centrum Promocji UMCS. – Forma dokumentalna przybliża kolekcje licząca 60 starych druków wydanych w XVII i XVII wieku będących w posiadaniu biblioteki uniwersytetu UMCS. Dokument opowie także o roli ojców dominikanów i jezuitów w historii drukarstwa w Lublinie. 20 wrześnie będziemy mieli zaszczyt gościć profesora Roberta Hubera, niemieckiego biochemika i laureata nagrody nobla w dziedzinie chemii.
CZYTAJ: Ponad 1300 projektów. Tegoroczny Lubelski Festiwal Nauki w formule hybrydowej
Zapisać można się także na spotkanie z prof. Charlesem Bennettem – współautorem koncepcji teleportacji kwantowej oraz popularyzatorami nauki Dawidem Łasińskim znanym jako „Pan Belfer, nauczyciel z internetów” czy Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi twórcami portalu Crazy Nauka.
Na salach wykładowych podczas spotkań może być ok. 230 osób. Ograniczenia spowodowane są względami pandemicznymi. Niektóre wydarzenia np. spotkanie z noblistą będzie transmitowane także w Internecie.
Lubelski Festiwal Nauki rozpocznie się jutro (18.09) koncertem orkiestry „Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie” pod kierunkiem Tomasz Momota oraz pokazem fontann „Symfonia nauki” na Placu Litewskim w Lublinie.
W niedzielę (19.09) na placu Teatralnym odbędzie się Piknik Naukowy. Na uczelniach zaplanowano ponad 1300 projektów.
Szczegółowy program wydarzenia – także możliwość rezerwacji – na stronie internetowej www.festiwal.lublin.pl.
SzyK / opr. AKos
Fot. nadesłane