Stan wyjątkowy: cyberbezpieczeństwo i infolinia – terytorialsi spieszą ze wsparciem

terytorialsi 2021 09 15 173843

Wojska Obrony Terytorialnej włączyły się w pomoc mieszkańcom miejscowości objętych stanem wyjątkowym. To właśnie dla nich uruchomiona została bezpłatna całodobowa infolinia, która ma pomóc osobom zamieszkującym w tej strefie. Żołnierze prowadzą też  szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa skierowane do pracowników urzędów gmin i powiatów objętych stanem wyjątkowym.

Pierwsze szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa już się odbyły. Jak udało się ustalić Radiu Lublin, przeprowadzono je w gminie Terespol i Starostwie Powiatowym we Włodawie.

– Żołnierze cyberkomponentu dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej przeprowadzili szkolenie z zakresu aktualnych zagrożeń w cyberprzestrzeni. Dotyczyło ono między innymi mediów społecznościowych, bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz oceny wiarygodności informacji publikowanych na portalach społecznościowych. Przeprowadzono również warsztaty dla informatyków pracujących dla samorządów, obejmujących zabezpieczenie systemów teleinformatycznych przed włamaniami – informuje kapitan Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W szkoleniu wziął udział też wójt gminy Włodawa, Dariusz Semeniuk: – To temat na czasie. Takie szkolenie jest bardzo potrzebne, bowiem cyberprzestępczość i wojny hybrydowe są w dzisiejszych czasach bardzo niebezpieczne. Jest bardzo dużo dezinformacji

– Cyberbezpieczeństwo to nowy problem, z którym się stykamy. Jesteśmy świadomi, że wiedzy na jego temat mamy niewiele. Pracownicy urzędu gminy muszą też takie kwalifikacje zdobywać, stąd zdecydowaliśmy się, żeby 23 września Wojska Obrony Terytorialnej przeprowadziły szkolenie w gminie. To z ich strony bardzo fajny gest. Jesteśmy w strefie nadgranicznej. Każdy ruch z zewnątrz może stanowić pewne zagrożenie –  mówi Romuald Murawski, wójt gminy Konstantynów.

W poniedziałek (13.09) pod numerem 800-100-115 ruszyła linia wsparcia dla osób z rejonów przygranicznych objętych stanem wyjątkowym. – Dzięki niej będzie można porozmawiać z psychologiem, uzyskać wsparcie. Ważnym aspektem działania infolinii jest także niwelowanie niepokoju mieszkańców strefy stanu wyjątkowego, co do aktywności wojsk na jej terenie. Mieszkańcy często niepokoją się nocnymi lotami, upewniają się, czy dokonują ich polskie statki powietrzne Dzięki wsparciu telefonicznemu będą mogli na bieżąco wyjaśniać takie wątpliwości – tłumaczy kapitan Damian Stanula.

– Takie wsparcie jest potrzebne, jeżeli ktoś czuje niepokój. To jest potrzebne, żebyśmy czuli się bezpiecznie. Dostaliśmy SMS z numerem infolinii, ale u nas nie ma takiej potrzeby. Jest spokojnie – mówią mieszkańcy Konstantynowa.

Dodajmy, że większość gmin z województwa lubelskiego, w których wprowadzono stan wyjątkowy, jest zainteresowana szkoleniami prowadzonymi przez terytorialsów.

MaT / opr. ToMa

Fot. @terytorialsi

Exit mobile version