Stan wyjątkowy: ograniczenia i zakazy

antolin 2021 09 03 171229

Stan wyjątkowy został wprowadzony w czwartek 2 września w pasie przygranicznym w 68 miejscowościach w województwie lubelskim i 115 w podlaskim. Obowiązują obostrzenia, między innymi ograniczenia dotyczące przebywania na terenach objętych stanem wyjątkowym osób z zewnątrz.

Przy wjeździe na tereny objęte stanem wyjątkowym można spotkać patrole policji, kontrolujące wjeżdżających do strefy. Tak jest między innymi w Konstantynowie. – Policja zatrzymuje, sprawdza dokumenty. Nie wiadomo, czy nas przepuści, czy nie. Ale musi tak być, bo migranci nielegalnie przekraczają polską granicę – mówią okoliczni mieszkańcy.

– Na terenach objętych stanem wyjątkowym mogą przebywać ci, którzy na stale tam zamieszkiwali w momencie ogłoszenia rozporządzenia. Ale jest od tego kilkanaście wyjątków. Zwracam tu przede wszystkim uwagę na miejsca kultu religijnego. W uroczystościach religijnych mogą brać udział osoby spoza tego obszaru. To odpowiedź na liczne pytania dotyczące pielgrzymek, na przykład do sanktuarium w Kodniu – wyjaśnia wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Osoby z zewnątrz mogą też brać udział w weselach, pogrzebach i chrzcinach. Poza tym zakaz nie dotyczy służb ratownictwa medycznego; osób, które chcą skorzystać ze świadczenia leczniczego na terenie objętym stanem wyjątkowym. Podobnie jest z osobami, których droga przemieszczania się przebiega przez ten obszar.

CZYTAJ: Obwieszczenia wojewody lubelskiego ws. stanu wyjątkowego

Wyjątki dotyczą również osób zapewniających obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych; przebywających w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych; pracujących zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze; wykonujących na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze; świadczących usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe; posiadających nieruchomości na tym terenie. Zakaz nie dotyczy także rolników pracujących w gospodarstwach rolnych na tym obszarze; uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki. Przebywać tam też mogą osoby, które odwiedzają swoją rodzinę wymagającą pomocy.

W pewnych sytuacjach możliwe jest przebywanie na terenie objętym stanem wyjątkowym, jeśli zachodzą szczególne, uzasadnione okoliczności wskazujące na niezbędność bezpośredniego kontaktu z osobą mieszkającą na terenie, na którym obowiązuje stan wyjątkowy, po uzyskaniu zgody właściwego miejscowo komendanta placówki Straży Granicznej.

CZYTAJ: Stan wyjątkowy: opublikowano rozporządzenia ws. ograniczeń

Na obszarach objętych stanem wyjątkowym nie mogą przebywać turyści. Przekonała się o tym pani Małgorzata z Warszawy. – Do miejscowości Bubel-Granna przyjeżdżam od lat. Uwielbiam te okolice. Zadzwonili do mnie przyjaciele z Warszawy, że powinnam się natychmiast ewakuować. Informacje były sprzeczne, więc w totalnej panice się spakowałam i ruszyłam dwa dni wcześniej do domu.

– Z uwagi na wprowadzenie stanu wyjątkowego w ponad 50 miejscowościach powiatu bialskiego i ze względu na sytuację na granicy, w tym rejonie pełni służbę więcej policjantów.  Funkcjonariusze prowadzą kontrole na drogach prowadzących do tej strefy. Osoby do niej wjeżdżające muszą mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Warto podkreślić, że przejścia graniczne są otwarte – mówi komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. – Niestosowanie się do przepisów zagrożone jest karą aresztu i grzywny – dodaje.

– Stan wyjątkowy dotyczy również gminy Konstantynów. Wprowadza to pewne utrudnienia, przede wszystkim dla mieszkańców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie turystyki. Turyści nie mogą pojawić się na tym terenie, więc tak jakby pozbawia się tych mieszkańców dochodów. Ale pewne utrudnienia są też w związku z legitymowaniem mieszkańców – mówi Romuald Murawski, wójt gminy Konstantynów. – Pojawiły się tablice z oznakowaniem obszaru objętego stanem wyjątkowym.

CZYTAJ: Stan wyjątkowy w części Podlasia i Lubelszczyzny. Jest decyzja prezydenta RP

Wprowadzenie stanu wyjątkowego wiąże się również z zakazem organizowania zgromadzeń i imprez masowych. W związku z tym we Włodawie odwołano Festiwal Trzech Kultur. Wydarzenie  miało się odbyć w dniach 17-19 września .

– Pracowaliśmy nad festiwalem cały rok. Ale nie wszystko można przewidzieć – mówi dyrektor Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie, Anita Lewczuk vel Leoniuk. – Zastanawialiśmy się nad różnymi opcjami, czy nie przełożyć festiwalu. Stan wyjątkowy zaplanowany jest na 30 dni, jednak może być przedłużony. Nie możemy więc z pełną odpowiedzialnością wyznaczyć nowego terminu. Związane jest to też z sytuacją epidemiologiczną. Przykro nam również z tego względu, że do Włodawy nie będą mogli przyjechać turyści. Zwiedzanie Zespołu Synagogalnego nie będzie na razie możliwe dla osób z zewnątrz.

Obszary objęte stanem wyjątkowym kontroluje również Straż Graniczna, która sprawdza, czy osoby przebywające na terenie strefy są do tego uprawnione.

Jak powiedział wojewoda lubelski trwają rozmowy aby przedsiębiorcom, którzy poniosą straty w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego, zostały przyznane rekompensaty.

 Na terenach objętych stanem wyjątkowym dorosłe osoby muszą posiadać przy sobie, w miejscach publicznych, dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, a uczące się osoby poniżej 18 lat – legitymację szkolną.

Nie można też w jakikolwiek sposób utrwalać obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, w tym również wizerunków funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i żołnierzy WP. Mogą to jedynie robić ww. funkcjonariusze.

W Lubelskiem stan wyjątkowy obowiązuje w gminach: Kodeń, Zalesie, Włodawa, Hanna, Sławatycze, Konstantynów, Janów Podlaski, Rokitno i Terespol.

MaT / opr. ToMa

Fot. @MSWiA_GOV_PL

Wykaz miejscowości położonych w poszczególnych gminach i powiatach województwa lubelskiego, składających się na obszar objęty stanem wyjątkowym:

 

 

Exit mobile version