Stypendia dla uzdolnionej młodzieży z Lubelszczyzny. Ruszył nabór wniosków

backpack 1149461 1920 2021 09 01 192129

„Lubelskie wspiera uzdolnionych” i „Lubelska kuźnia talentów” to dwa projekty, w ramach których uczniowie po raz kolejny mogą starać się o stypendia. Właśnie rusza nabór wniosków.

ZOBACZ TUTAJ: 30.08.2021 Pogotowie radiowe

W tym roku szkolnym ze wsparcia skorzysta ponad 1250 młodych osób z województwa lubelskiego. Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych oraz liceów mogą skorzystać ze stypendium w ramach programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych”.

– To projekt skierowany do uczniów mieszkających bądź uczących się na terenie naszego województwa – mówi Bożena Ćwiek, dyrektorka Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego. – Mówimy tutaj o tych uczniach, którzy osiągają najwyższe wyniki w tzw. przedmiotach kluczowych. Są to przedmioty z grupy przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a także języki i plus przedsiębiorczość. Od wielu lat – również w rozumieniu polityki europejskiej – są one traktowane jako przedmioty istotne i niezbędne do tego, żeby wiedzę i umiejętności w ich zakresie kształcić u kolejnych pokoleń uczniów. Cyfryzacja, rozwój procesów biotechnologicznych powoduje, że stale potrzeba jest fachowców w tych dziedzinach.

Sprecyzowane plany zawodowe ma Wiktor Zawół, który skorzystał ze stypendium w ubiegłym roku i przeznaczył je na kurs szybowcowy: – Chciałbym pracować jako pilot liniowy w liniach lotniczych, więc uważam, że szybowce to bardzo dobry start w tym kierunku. Można lepiej poznać samego siebie, nabrać pokory i cierpliwości. Szkolenie teoretyczne rozwija także umysł. Można lepiej poznać matematykę, fizykę, rozwinąć się w dziale nauk technicznych i spojrzeć trochę inaczej na działanie przyrody.

– Drugi program stypendialny, „Lubelska kuźnia talentów”, skierowany jest do uczniów szkół zawodowych – mówi Monika Jędrych z Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. – Dotyczy on uczniów, którzy uczestniczą w zajęciach w technikach, szkołach policealnych czy branżowych I i II stopnia. Ponadto od tego roku po raz pierwszy wpisujemy jako odrębny typ szkoły artystyczne: zarówno te ogólnokształcące, jak i te, które realizują tylko kształcenie zawodowe.

– W przypadku uczniów szkół ogólnokształcących najważniejszym kryterium jest, że uczeń musi mieć ocenę celującą z przynajmniej jednego z przedmiotów kluczowych, czyli matematyczno-przyrodniczych, informatyki, języków obcych, przedsiębiorczości. Jeżeli chodzi o uczniów szkół zawodowych, to kryterium ocen z przedmiotów zawodowych jest podstawowe. Dotyczy też ewentualnie z przedmiotów, które my uznajemy za kluczowe – dodaje Monika Jędrych.

– Szkoły z największą liczbą stypendystów to m.in. I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, a także zamojski „ekonomik” – mówi Kinga Nowicka z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu. – 54 stypendystów to naprawdę bardzo wysoki wynik. Myślę, że przekłada się to na wysokie wyniki egzaminów zawodowych. Przede wszystkim jest to bardzo motywujący dodatek do nauki.

Motywujący, bo uczniowie mogą przeznaczyć dodatkowe środki na rozwój. Najczęściej korzystają z kursów językowych, programowania, ale także specjalistycznych zawodowych – jak zrobiła to Iga Grygiel: – Stypendium przeznaczyłam na dwa kursy. Głównie interesowało mnie ostrzykiwanie skóry twarzy osoczem bogatopłytkowym i fibryną bogatopłytkową. Mam nadzieję, że uda mi się połączyć pracę w szpitalu i w jakimś gabinecie medycyny estetycznej.

Kolejny popularny kierunek to zakupy sprzętu komputerowego czy pomocy naukowych: – Może to być na przykład kupno szkieletu dla osoby, dla której pasją jest biologia. Ze stypendium został zakupiony „Kostek”, tak się nazywa, i stoi u jednej naszej byłej stypendystki – mówi Monika Jędrych.

Wnioski na stypendia można składać do 22 września. Więcej informacji na stronie lubelskie.pl.

Stypendia w kwocie 350 zł miesięcznie przyznawane będą na okres trwania roku szkolnego.

Program „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2021-2023”, oraz „Lubelska kuźnia talentów 2021-2023″ są współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

SzyK/ opr. DySzcz

Fot. pixabay.com

Exit mobile version