Sztuczna inteligencja pomoże hematologom?

img 20210924 151539 2021 09 24 215626

O nowych technologiach w leczeniu nowotworów krwi, a także precyzyjnej diagnostyce i sztucznej inteligencji w hematologii rozmawiali w Lublinie eksperci w tej dziedzinie z całej Polski. Trwa miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi i Szpiku.

– Rozmawiamy o nowoczesnych badaniach, ale także przypominamy podstawowe, a mianowicie morfologię – mówi kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Krzysztof Giannopoulos. – Chcemy, żeby morfologia krwi była wykonywana raz do roku. I chcemy, żeby ta wykonywana regularnie morfologia doprowadziła do odpowiedniej ścieżki diagnostycznej, a na koniec do rozpoznania i wczesnego rozpoczęcia leczenia – dopowiada.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja „Hematologia precyzyjna”

– Pracujemy nad wdrążeniem sztucznej inteligencji do pracy hematologa. Byłby to zestaw narzędzi wspierający lekarzy na całym świecie – mówi prof. Grzegorz Basak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Od lekarza wymagałoby to tylko na przykład kliknięcia w przycisk „dokonaj analizy”. Wyświetlałaby się wówczas informacja z pewną sugestią: co to może być, co należałoby zrobić, jakie kroki należałoby podjąć – dodaje.

Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi i Szpiku to inicjatywa, która ma za zadanie zachęcić mieszkańców do profilaktycznych badań. Według statystyki co roku w Polsce na nowotwór krwi i szpiku umiera około 100 tysięcy osób.

InYa / opr. WT

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version