„Szybka diagnostyka, lepsza aparatura, wartość dla pacjentów”. Dotacja dla lubelskiego szpitala

img 20210913 143508 2021 09 13 172632

W Lublinie powstanie pierwsze Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej. Placówka będzie mieścić się w zabytkowym budynku przy ulicy Chmielnej 1. Dotację na tę inwestycję uzyskał od Ministerstwa Zdrowia Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Briefing prasowy dotyczący dotacji dla SPSK 1 w Lublinie

Idea powstania Europejskiego Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej zrodziła się około 3 lata temu. Placówka ma odgrywać kluczową rolę w badaniach klinicznych nad nowymi terapiami genowymi i farmakologicznymi. – To przede wszystkim wartość dla pacjentów – podkreśla wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. – To szybsza diagnostyka, lepsza aparatura, to poszerzenie możliwości opieki ambulatoryjnej, opieki dziennej. Ale tak naprawdę Centrum jako takie powstało w roku 2019. Wtedy pokazało, że jest najwyższej referencyjności ośrodkiem w województwie, myślę, że jednym z najwyższych w Polsce i rzeczywiście wiodącym w tej części Europy. Przecież Centrum należy do Europejskiej Sieci Chorób Rzadkich – obszaru, na który mamy dużą wrażliwość.

– Z drugiej strony jest to obszar, w którym chcemy inwestować w naukę – dodaje wiceminister Gadomski. – Chcemy inwestować w terapie eksperymentalne, w badania kliniczne. Wierzę, że ta inwestycja przyczyni się do zwiększonej i wzmożonej aktywności w zakresie pozyskiwania grantów. Centrum to ogromne pole do kształcenia przyszłych lekarzy. Całkiem inne możliwości da ta nowoczesna infrastruktura do prowadzenia zajęć dydaktycznych.

– To dofinansowanie jest niezwykle potrzebne również z punkty widzenia edukacji – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Plamka to edukacja. Bez tego nie da się czytać, a jak się nie da czytać, to się nie da uczyć, więc z naszego punktu widzenia ta inwestycja ma wielkie znaczenie, bo podwaja się liczba pacjentów dzięki realizacji tej inwestycji, co jest niezwykle cenne.

– Kwota dofinansowania zostanie przeznaczona przede wszystkim na generalny remont bloku operacyjnego – mówi kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie profesor Robert Rejdak. – Ponadto generalny remont wszystkich przestrzeni dla terapii i diagnostyki naszych pacjentów, ponieważ będzie to centrum terapii jednodniowych, ambulatoryjnych, stąd my odchodzimy od hospitalizacji ze względu na rozwój technologiczny okulistyki. Mamy w tej chwili najwyższe bezpieczeństwo i jakość tych zabiegów. Wszystko to, o czym wspomniałem, będzie miało miejsce w tzw. starym budynku, zabytkowym pałacu przy ul. Chmielnej 1.

Całkowite dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia na powstanie Europejskiego Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej to ponad 32.5 miliona złotych. 12 milionów z tej kwoty zostanie przeznaczonych na aparaturę i sprzęt medyczny wysokiej jakości.

Przebudowa budynku przy ul. Chmielnej 1 w Lublinie ma rozpocząć się na przełomie tego i następnego roku. Zakończyć ma się w 2023 roku.

EwKa/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version