To dodatkowa aktywność fizyczna i integracja. Ruszają Sport Kluby [ZDJĘCIA]

img 20210910 175004 2021 09 10 184121

Inauguracja Sport Klubów odbyła się dziś (10.09) w Szkole Podstawowej w Jakubowicach Konińskich. Inicjatywa jest realizowana w ramach programu „WF z AWF” zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz akademie wychowania fizycznego w całej Polsce.  W akcji biorą udział chętni nauczyciele wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej, którzy po ukończeniu I etapu programu zdobywają certyfikat i mogą wraz ze szkołą ubiegać się o środki na dodatkowe zajęcia sportowe.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Inauguracja Sport Klubów

– Zajęcia będą dedykowane uczniom, którzy potrzebują dodatkowej aktywności – zaznacza dyrektor Szkoły Podstawowej w Jakubowicach Konińskich i wuefista Przemysław Chudzik. – Damy im tę możliwość. Będą to zajęcia typowo rekreacyjne, żeby uczniowie mogli zainspirować się tymi działaniami do dalszej aktywności fizycznej. Będziemy dbać nie tylko o aktywność fizyczną, ale również o poprawę relacji społecznych w grupie i w klasie, bo tak naprawdę temu służy program.

– Na WF-ie najbardziej lubię grać w zbijaka, zawsze graliśmy w niego w klasach 1-3. Ja z kolei najbardziej lubię siatkówkę, bo jestem w tym dobra – mówią uczennice Lena i Karolina. – Będziemy uczestniczyć w zajęciach dodatkowych. Będziemy grać w „papier, kamień, nożyce” na sportowo. Będą rozłożone hula-hoopy i trzeba będzie skakać na jednej nodze. Gdy z kimś się spotkamy, to gramy w „papier, kamień, nożyce”. Ten, kto wygra, biegnie dalej, a ten, kto przegra, biegnie z boku, przybija piątkę, a druga osoba z drużyny biegnie. Kiedy ktoś dobiegnie do końca, dostaje punkt.

– Uważam, że forma obwodu ćwiczebnego dla dzieci jest bardzo atrakcyjna, ponieważ dużo się dzieje – zaznacza Przemysław Chudzik. – Dzieci nie nudzą się, zmieniają swoją aktywność. Muzyka na zajęciach wychowania fizycznego jest naprawdę cenna. Kiedy dzieci słyszą ją i mają chwilę przestoju, to ruszają nogą. W ten sposób dodatkowo motywują się do tego, by podejmować jakąś aktywność. Dzieci stoją w kółku, łączą się łokciami, zapamiętują, kto jest z prawej, a kto z lewej strony. W drugim elemencie stoją w kółku w innym ustawieniu. Zapamiętują, jak są ustawione w szerokim rozkroku, kto jest z prawej, a kto z lewej. Włączam muzykę, podczas muzyki dzieci ćwiczą. Następnie, kiedy zatrzymuję muzykę, krzyczę do uczniów „łokcie” lub „nogi” i wtedy muszą ustawić się prawidłowo, tak jak było to założone na początku. 

– Potrzeba nam zajęć, które będą prowadzone w sposób umiejętny i które przyczynią się do jak najszybszej odbudowy kondycji fizycznej uczniów: dzieci i młodzieży – podkreśla minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Ich kondycja fizyczna z całą pewnością ucierpiała w wyniku nauki zdalnej i pobytu w domu, w zamknięciu.

– Poprzez uczestnictwo w szkoleniu, które odbyłem w czerwcu, mogłem aplikować o dodatkowe zajęcia dla moich uczniów i mojej szkoły – mówi Przemysław Chudzik. – Jako dyrektor szkoły i nauczyciel wychowania fizycznego, od razu zgłosiłem się do tego programu. Cieszę się, ponieważ możemy dać uczniom dodatkową możliwość aktywności fizycznej na terenie szkoły. Dla naszego województwa dedykowany był AWF Biała Podlaska. Było to szkolenie jednodniowe, które było dosyć intensywne.

– Akademie Wychowania Fizycznego cały czas szkolą nauczycieli – zaznacza Przemysław Czarnek. – Po pierwsze po to, żeby osiągnąć jak najefektywniejsze wykorzystanie 4 godzin wychowania fizycznego w siatce godzin. Po drugie każdy nauczyciel, który ukończy takie szkolenie, ma prawo do prowadzenia Sport Klubów, tych dodatkowych, bardzo profesjonalnych zajęć pozalekcyjnych, które dzisiaj inicjujemy w Jakubowicach Konińskich. 

Szkolenia na akademiach wychowania fizycznego rozpoczęły się pod koniec maja. W całej Polsce zgłosiło się na nie ponad 40 tysięcy nauczycieli. Są jeszcze wolne miejsca. Program ma być realizowany do końca 2022 roku. Do dziś w całym kraju utworzonych zostało 4,5 tysiąca Sport Klubów.

ElKa / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version