„To przyszłość dla naszych dzieci”. Kolejna część Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem otwarta

242890328 701008357524824 569806393682292691 n 2021 09 24 191041

Wsparcie dla osób z autyzmem począwszy od wieku dziecięcego do dorosłości – takie zadania stawia sobie Stowarzyszenie „Wspólny Świat” z Białej Podlaskiej, które otworzyło w piątek 24 września kolejne obiekty Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. To mieszkania treningowe dla dorosłych, szkoła przysposabiająca do pracy oraz środowiskowy dom samopomocy.

– Nowo oddane obiekty to przyszłość naszych dzieci – mówi Remigiusz Jasiński, ojciec autystycznego Szymona, który od 8 lat objęty jest wsparciem Stowarzyszenia „Wspólny Świat”. – Jako rodzice starzejemy się. Teraz możemy podchodzić do walki z autyzmem naszych dzieci trochę spokojniej. Wiemy, że ich przyszłość jest zagwarantowana.

– Największe problemy dotyczą „oferty” w Polsce dla młodzieży i dorosłych osób z autyzmem. Na tym polu musimy jeszcze popracować. Dlatego cieszę się, że w Białej Podlaskiej zaczyna się realizować moje marzenie, żeby zaoferować osobom z autyzmem wsparcie od diagnozy aż po dorosłość – mówi  Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat” i inicjatorka budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem.

– W ramach projektu transgranicznego powstała niezwykle ważna inicjatywa, której celem jest objęcie wsparciem dorosłych osób z autyzmem. Po pierwsze dotyczy to szkoły przysposabiającej do pracy. A kiedy jej uczniowie zakończą już edukację, wsparciem będzie dla nich środowiskowy dom samopomocy. Niezwykle ważna dla dorosłych osób z autyzmem są mieszkania treningowe, ponieważ obecnie brakuje placówek, w których mogą one względnie samodzielnie żyć – mówi Marta Łukowska-Almaszy, dyrektor Ośrodka Terapii i Diagnostyki Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. – Mieszkania treningowe przeznaczone są dla 12 osób z autyzmem. Każda z nich ma dla siebie pokój wraz z łazienką. W mieszkaniach tych są też przestrzenie wspólne, włącznie z kuchnią i częścią wypoczynkową.   

– Nowe obiekty przystosowane są dla dzieci starszych. Są tam bardzo fajne sale, stolarnia, pracownia ogrodnicza, sala kinowa czy kuchnia. Osoby autystyczne będą się tu mogły uczyć życia w świecie. Nie chodzi tylko o naukę zawodu, ale też o to, aby potrafiły sobie same przygotować posiłek – mówi Katarzyna Trochimiuk, matka autystycznego Mateusza.

Pierwsze obiekty Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem powstały dwa lata temu. Były to Ośrodek Terapii i Diagnostyki oraz przedszkole. – Ośrodek bardzo nam pomógł. Moje dziecko początkowo nie mówiło, miało niewielki kontakt z innymi. W tej chwili mówi i rozwija się muzycznie. Dzieci mają tutaj terapeutów, przeszkolonych nauczycieli. Moje dziecko ma za sobą epizod szkoły powszechnej. Skończył się on klapą. Tutaj jest bezpieczne i nie jest prześladowane przez rówieśników – mówi Katarzyna Trochimiuk.

– Kiedy zaczynaliśmy, Szymon był niewerbalny, musiał chodzić w pielusze. W tej chwili jest z nim normalny kontakt – dodaje Remigiusz Jasiński.   

Koszt budowy drugiego etapu Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem wyniósł ponad 10 mln zł. Budowę zrealizowano w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Po stronie białoruskiej powstał ośrodek wsparcia dla dzieci autystycznych w Brześciu. Zdecydowana większość pieniędzy przeznaczona na projekt pochodziła z budżetu Unii Europejskiej.

MaT / opr. ToMa

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version