Przy Kopcu Chwały Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie w czwartek 30 września odbędą się obchody 82. rocznicy bitwy, która 1 października 1939 roku rozegrała się w rejonie tej miejscowości. Podczas czwartkowych uroczystości zostanie odprawione nabożeństwo ekumeniczne, a w intencji zabitych i zostaną złożone kwiaty.
Bitwa pod Wytycznem była jedną z ostatnich walk w kampanii wrześniowej 1939 roku. Na przełomie września i października 1939 roku zgrupowanie żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło tu opór atakującym od wschodu oddziałom pancernym Armii Czerwonej. Był to ostatni akcent obrony polskich Kresów Wschodnich. Po całodziennych walkach dowódca grupy KOP rozkazał odwrót. Żołnierze przedostali się do lasów, gdzie rozpoczęli walkę konspiracyjną.
W bitwie zginęło około 100 polskich pograniczników, a kilkuset zostało rannych lub dostało się do niewoli. Po walkach pod Wytycznem czerwonoarmiści w sposób bestialski obeszli się z rannymi. Rozstrzelano kilku polskich żołnierzy wziętych do niewoli, a około 300 zaginęło bez śladu.
W miejscu bitwy znajduje się cmentarz, na którym spoczywają polegli pod Wytycznem. Jest też symboliczny kopiec upamiętniający bohaterskich żołnierzy KOP.
Uroczystości zostały objęte patronatem honorowym ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi oraz wojewody lubelskiego Lecha Sprawki.
RyK / opr. ToMa
Fot. archiwum