W leczeniu onkologicznym kluczowa jest kompleksowość

onkologii 2021 09 24 214835

Kompleksowe leczenie pacjentów onkologicznych było tematem konferencji naukowej techników medycznych radioterapii  zorganizowanej w Lublinie. Eksperci podkreślają, jak ważna jest dla pacjentów możliwość pełnej diagnostyki i leczenia w jednym miejscu.

– Kompleksowość w opiece onkologicznej jest właściwie podstawą filozofii takiego leczenia mówi dr n. med. Wojciech Legieć, lekarz kierujący Oddziałem Hematologii i Transpantacji Szpiku Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie. – Jest ono skierowane przede wszystkim na zmaksymalizowanie korzyści, jakie odnosi pacjent. Nie musi on szukać sposobów leczenia. Uzyskuje od razu odpowiedź na to, jakie są opcje terapii.

– Mamy lekarza, fizyka medycznego, technika radioterapii i te trzy osoby muszą ze sobą współdziałać, żeby proces terapii był kompletny. Każdy z nich odpowiada za coś innego, ale każdy ma udział w leczeniu, żeby efekt był najlepszy dla pacjenta – wyjaśnia Monika Mazur, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii.

– W tej chwili Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oferuje wysoko dawkową chemioterapię z przeszczepieniem komórek krwiotwórczych, z przeszczepieniem szpiku. Dzieję się tak dzięki temu, że Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku w Centrum funkcjonuje. Jest to oferta niezwykle istotna dla pacjenta, dlatego że wielu chorób nowotworowych nie można wyleczyć standardową chemioterapią. Do tego potrzebna jest tak zwana megachemioterapia z przeszczepieniem szpiku albo od samego pacjenta, albo od dawcy – mowi dr n. med. Wojciech Legieć. – Mamy tak ogromny postęp w transplantacjach szpiku, transplantacjach komórkowych, że w tej chwili coraz więcej przeszczepów wykonujemy od honorowych dawców – dodaje.

– Będę polecał każdemu pacjentowi, żeby zapytał o kompleksowość leczenia, o to czy ośrodek, w którym zostanie mu zaproponowane leczenie, będzie spełniał te warunki. Chodzi tu o wygodę pacjenta – mówi dr n. med. Krzysztof Paprota, kierownik Zakładu Radioterapii COZL.

– Podejście wielospecjalistyczne jest bardzo ważne. Na przykładzie mojej dziedziny – laryngologii – mogę powiedzieć, że pacjenci leczeni chirurgiczne wymagają najczęściej leczenia uzupełniającego w postaci radioterapii lub chemioradioterapii. Niekiedy też potrzebne jest leczenie poprzedzające – czyli chemioterapia przed zabiegiem chirurgicznym. Sami nie jesteśmy w stanie zapewnić tego leczenia i polegamy na współpracy z innymi oddziałami – mówi lekarz Tomasz Stankiewicz, asystent w Oddziale Otorynolaryngologicznym COZL.

– Bardzo duże znaczenie ma też szybkość: im szybciej pacjent dostanie się do lekarza, tym szybciej jest leczony, a to ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wyleczalność – wyjaśnia Monika Mazur. – Pomimo pandemii pacjenci nie powinni odwlekać przyjścia do lekarza. Nie powinni się też bać szpitala, bowiem jest on miejscem naprawdę bezpiecznym. Niestety bardzo wiele osób trafia do nas już w takim stanie zaawansowania choroby nowotworowej, że trudno powiedzieć, jaki będzie efekt leczenia. A im wcześniej pacjent trafi do lekarza, tym ten efekt jest lepszy.  

W 2020 roku w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej liczba wizyt i hospitalizacji wyniosła ponad 200 tysięcy.

LiLKa / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version