Stan wyjątkowy został w czwartek 2 września wprowadzony w pasie przygranicznym z Białorusią w 68 miejscowościach w województwie lubelskim i 115 w podlaskim. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda. Dokument opublikowany został w Dzienniku Ustaw.
CZYTAJ: Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Znamy szczegóły
Wprowadzenie stanu wyjątkowego wiąże się z ograniczeniami, miedzy innymi zakazem organizowania zgromadzeń zbiorowych oraz imprez masowych. – Ograniczenia nie będą dotyczyć sprawowania kultu religijnego – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Wyłączone z tego zakazu są zgromadzenia organizowane przez kościoły i inne związki wyznaniowe. Możliwy jest także udział osób, które nie zamieszkują na stałe na obszarze objętym stanem wyjątkowym, w kulcie religijnym, chrzcinach, weselach lub pogrzebach.
CZYTAJ: Szef MSWiA: Na wesela w strefie stanu wyjątkowego będzie można zaprosić osoby z zewnątrz
Wprowadzenie stanu wyjątkowego wiąże się też z obowiązkiem posiadania w miejscach publicznych ważnego dokumentu tożsamości. Osoby, które nie są związane życiowo lub zawodowo z terenem, który objęty jest stanem wyjątkowym, nie będą mogły tam przebywać.
CZYTAJ: Stan wyjątkowy w części Podlasia i Lubelszczyzny. Jest decyzja prezydenta RP
W Lubelskiem stan wyjątkowy obowiązuje w gminach Kodeń, Zalesie, Włodawa, Hanna, Sławatycze, Konstantynów, Janów Podlaski, Rokitno i Terespol.
MaT / opr. ToMa
Fot. Mariusz Kamiński Twitter
W miejscowościach objętych stanem wyjątkowym na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego montowane są tablice informacyjne. pic.twitter.com/j4rWDk5nXu
— Mariusz Kamiński (@Kaminski_M_) September 2, 2021
Wykaz miejscowości położonych w poszczególnych gminach i powiatach województwa lubelskiego, składających się na obszar objęty stanem wyjątkowym: