O kuchni Słowian dyskutowano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie. Gośćmi spotkania byli Hanna i Paweł Lisowie, autorzy popularnych książek: „Kuchnia Słowian. O żywności, potrawach i nie tylko…” oraz „Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków”.
– Mamy już spory zasób wiedzy o kuchni naszych słowiańskich przodków – mówi Paweł Lis. – Zaczynamy wracać do tych smaków. Na naszych stołach znów pojawia się kasza jaglana, czyli kasza otrzymywana z prosa – najstarszego i najbardziej powszechnie uprawianego zboża na Słowiańszczyźnie. Znów pojawia się soczewica. Rodzi się moda na tzw. dziką kuchnię, czyli to wszystko, co można zebrać w lasach czy na łąkach i spróbować wrzucić do garnka. Wracamy do tej kuchni.
Hanna i Paweł Lisowie – bibliotekarka i archeolog – jako pierwsi w Polsce podjęli się odtworzenia wczesnośredniowiecznych słowiańskich przepisów i smaków. Bazowali na opracowaniach etnograficznych, historycznych, archeologicznych, botanicznych, ziołoznawczych, a także na własnych eksperymentach przeprowadzanych w Grodzisku Żmijowiska pod Kazimierzem Dolnym.
TSpi / opr. WM
Fot. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie FB