Zakład Onko BCG. Rusza wielka inwestycja lubelskiego Biomedu

zrzut ekranu 57 2021 09 01 194500

Biomed Lublin rozpoczyna inwestycję za ponad 70 milionów złotych. Lubelska spółka chce wybudować zakład Onko BCG. Dofinansowania do inwestycji w wysokości ponad 40 milionów złotych udzieliła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Biomed jest także w trakcie realizacji nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego produktów BCG. Oba obiekty powstaną w Lublinie.

Jednocześnie lubelska spółka odnotowała najlepsze półrocze od blisko dekady. Zysk netto Biomedu wzrósł w analizowanym okresie o 147 procent rok do roku.

– Wszystkie działania, które podejmowaliśmy, a które koncentrowały się wokół zwiększenia zdolności produkcyjnych, rozwoju sprzedaży w Polsce oraz na rynkach zagranicznych, dzisiaj przynoszą rezultaty – mówi prezes zarządu Biomed Lublin Piotr Fic (na zdj.). – Naszym „srebrem rodowym” jest szczep Moreau, bakterii prątka gruźlicy, którego jesteśmy wyłącznym właścicielem. Na bazie tego prątka produkujemy dwa leki. Pierwszym jest szczepionka przeciwko gruźlicy BCG, drugim – lek stosowany w raku pęcherza moczowego Onko BCG. To są produkty, szczególnie Onko BCG, wysoko deficytowe w skali świata. To są produkty, których żaden producent nie jest w stanie dostarczyć w liczbach, na które czekają pacjenci, a rak pęcherza moczowego jest w dziesiątce najczęściej występujących nowotworów u ludzi. Do 2040 roku, według danych Światowej Organizacji Zdrowia, liczba zachorowań podwoi się na całym świecie. W związku z tym oczywistym jest, że strategia, a przynajmniej jej istotna część, musi się opierać na dążeniu do zwiększenia mocy produkcyjnych. Dzięki inwestycjom będziemy w stanie zwiększyć nasze moce produkcyjne – sumarycznie, produktów Onko i szczepionki – dziesięciokrotnie.

– W Centrum Badawczo-Rozwojowym będą prowadzone prace, dzięki którym produkt będzie się stawał lepszy, stabilniejszy, a także będzie mógł być ekonomiczniej i efektywniej wytwarzany. A na linii produkcyjnej, czyli tej drugiej, na którą dotację ostatnio uzyskaliśmy i której budowa, mam nadzieję, zacznie się lada moment, będziemy w stanie wytwarzać produkt, który będzie można komercyjnie sprzedawać – podkreśla Piotr Fic. – Żeby „złapać” orientacyjne wielkości, to po uruchomieniu linii produkcyjnej Onko BCG, razem z obecną infrastrukturą będziemy w stanie produkować ok. 300 tysięcy opakowań Onko BCG rocznie. Natomiast teren, który posiadamy, pomieści linie inwestycyjne, które – jeżeli będzie taka potrzeba i konieczność – będą w stanie wyprodukować 1 milion 300 tysięcy opakowań rocznie. Jesteśmy przygotowani do rozwoju na własnym terenie, na własnych działkach, w oparciu o własną technologię, o własny szczep, co jest niezwykle istotne.

Dotychczasowa linia produkcyjna to ok. 36 tysięcy opakowań Onko BCG rocznie. Są one produkowane naprzemiennie ze szczepionką gruźlicy.

– Ponieważ linia produkcyjna może być używana naprzemiennie, to obecna infrastruktura, która pozostanie po otwarciu tej inwestycji, będzie mogła być wykorzystywana i do szczepionki, i do Onko – zaznacza Piotr Fic. – Przypuszczam, że będziemy mogli wtedy więcej produkować szczepionki, ponieważ Onko będzie automatycznie produkowane w większych ilościach w drugiej, nowej linii produkcyjnej. Przede wszystkim natomiast spodziewamy się ogromnego zainteresowania właśnie Onko. Proszę pamiętać, że my – planując inwestycje, o których mówimy od jakiegoś czasu, również bardzo intensywnie działamy w eksporcie, poszukując nowych partnerów dystrybucyjnych, z którymi po otwarciu nowej linii produkcyjnej produkt będziemy mogli komercjalizować na rynkach eksportowych. Ostatnio informowaliśmy o takich sztandarowych przykładach, jak Niemcy czy Szwajcaria, gdzie procesy rejestracyjne bardzo sprawnie postępują. Są to bardzo istotne rynki, a działamy nie tylko na rynkach europejskich, ale również współpracujemy z dystrybutorami i poszukujemy nowych partnerów na rynkach Środkowego Wschodu, Azji czy Ameryki Łacińskiej. Za dwa lata będziemy w zupełnie innym miejscu jeżeli chodzi o bazę dystrybucyjną i sprzedażową. Wtedy być może obie linie będziemy chcieli w maksymalny sposób wykorzystywać dla Onko BCG.

Zakończenie budowy linii produkcyjnej Onko BCG przewidywane jest na IV kwartał 2023. Wartość inwestycji ma sięgnąć niemal 72 milionów złotych.

Jednocześnie spółka czeka na wyniki badań klinicznych leku na COVID-19 opartego na osoczu ozdrowieńców. Badania prowadzi Specjalistyczny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Tomasiewicza. Przebadano już setnego pacjenta. Wstępne wyniki mają być znane jeszcze w tym miesiącu.

EwKa/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version