W Zamościu trwają uroczystości 82. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.
Polskie Państwo Podziemne to tajne struktury państwa polskiego, które działały podczas II wojny światowej i podlegały rządowi RP na uchodźstwie.
– Wybitnie w funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego zaznaczyła się Lubelszczyzna i Zamojski Inspektorat Armii Krajowej, który podjął walkę z okupantem hitlerowskim między innymi przeciwko wysiedlaniu miejscowej ludności, a także w walkach z Ukraińską Powstańczą Armią – mówi prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, poseł Sławomir Zawiślak. – Scalone, zjednoczone społeczeństwo polskie podjęło w 1939 roku walkę z okupantem mimo klęski wrześniowej. Przez ten trudny okres, właśnie pod szyldem Polskiego Państwa Podziemnego we wspaniale zorganizowanych strukturach, potrafiło zrealizować w czynie to, co należało, czyli hasło „Bóg, honor, ojczyzna”, które później, po okresie wojennym, realizowali inni patrioci, także na naszym terenie. Mówili, że należało tak się zachować i dalej walczyć o Polskę.
Główne uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu. Po mszy uczestnicy przejdą pod Pomnik Zamojskiego Inspektoratu AK, gdzie zostanie odprawiony ceremoniał wojskowy i apel pamięci. Złożone zostaną także kwiaty i zapalone znicze.
Początek uroczystości przed pomnikiem o godzinie 17.00.
AP / opr. WM
Fot. AP / materiał organizatora