W okolicach bagna Bubnów w sobotę 18 września odbyło się liczenie populacji żurawi – symbolu Poleskiego Parku Narodowego. Pierwszą turę przeprowadzono wczesnym rankiem. Uczestniczyło w niej, mimo mżawki i zimna, około 20 osób.
To w zasadzie ostatnia chwila, zanim żurawie odlecą na południe Europy, na Bliski Wschód czy do północnej Afryki. – Być może jednak część z nich pozostanie na Polesiu – mówi dr hab. Marcin Polak z Fundacji dla Przyrody oraz Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Żurawie jeszcze nie rozpoczęły migracji, ale lada dzień, na przełomie września i października, będą odlatywać. W ostatnich latach jesteśmy jednak coraz częściej świadkami prób zimowania tych ptaków w Polsce. Przy łagodnych zimach skutecznie to im się udaje. Na Lubelszczyźnie w 2020 roku aż do grudnia obserwowaliśmy grupki żurawi, które nie odleciały. Dopiero styczniowe mrozy spowodowały, że przemieściły się one jednak na południe.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Ścieżka dydaktyczna „Czahary” w Poleskim Parku Narodowym
W niedzielę 19 września w Urszulinie ciąg dalszy „Pożegnania żurawi”. W ramach pikniku ekologicznego odbędą się warsztaty, konkursy, pokazy rękodzieła i nauka rysowania – oczywiście żurawi.
CZYTAJ: Wielkie liczenie żurawi. Niezwykłe spotkania z przyrodą w Urszulinie
Organizatorem Lubelskich „Spotkań z Przyrodą – Pożegnanie żurawi” w Poleskim Parku Narodowym jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Patronat honorowy sprawują: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
JB / opr. ToMa
Fot. Poleski Park Narodowy FB / archiwum