Ludomir Michał Rogowski, kompozytor i dyrygent, urodził się 3 października 1881 roku w Lubinie. Na ścianie domu Pod Czarnym Orłem przy ulicy Bramowej na Starym Mieście wisi tablica upamiętniająca to wydarzenie. Izabela Kopeć, śpiewaczka operowa, pieśniarka i producentka, zafascynowana twórczością Rogowskiego, od kilku lat sięga po jego utwory. W listopadzie 2017 roku, dzięki jej inicjatywie, miesiąc po światowej premierze odbyła się lubelska premiera albumu „Pieśni i Fantasmagories” Rogowskiego, który nagrała mezzosopranistka. W sto czterdziestą rocznicę urodzin Ludomira Michała Rogowskiego z Izabelą Kopeć porozmawiamy o kompozytorze w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Twórczość Katherine Mansfield (1888–1923) przeżywa dziś w Polsce renesans. Kim była mistrzyni opowiadań, ceniona przez czytelników, a przez krytyków uważana za jedną z najważniejszych pisarek modernistycznych? Tłumaczka Magda Heydel, dokonując autorskiego wyboru tekstów Mansfield, pisze: „Od chwili wyjazdu do Europy Katherine uwalnia się od ról przypisanych jej przez płeć, klasę, warunki ekonomiczne i kolonialne pochodzenie, by rozpocząć intensywny eksperyment, jakim było samodzielne, bezkompromisowe życie młodej pisarki w wielkim mieście”. Dlaczego warto czytać utwory Mansfield, pamiętając o jej biografii? Magda Heydel za przekład opowiadań Katherine Mansfield otrzymała w tym roku Nagrodę Literacką Gdynia. O Katherine Mansfield opowiadała w Teatrze Starym w Lublinie.
O najnowszym, trzecim w tym roku numerze kwartalnika Akcent opowie założyciel i redaktor naczelny pisma, Bogusław Wróblewski.
W 292 odcinku słuchowiska „Bazarek” o wyższości borowików nad maślakami i odwrotnie.
Na zdj. Izabela Kopeć i Grażyna Lutosławska/fot. Dominik Szcześniak