„Życie od kuchni”, to wystawa, którą Muzeum im. ks. Stanisława Staszica otworzyło w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Zgromadzone na niej przedmioty i sprzęty związane są ze zdobywaniem, przygotowywaniem i spożywaniem jedzenia. Można prześledzić ich historię od czasów starożytnych aż po współczesność. Pokazywane są też zioła, które dawniej były używane w kuchni. Zielnik został zebrany z okolicznych pól i łąk. Beata Bitner, kuratorka ekspozycji opowie o wystawie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
– Bohaterowie Grzebałkowskiej stali się dorośli w sekundę – pisze Michał Nogaś. – Wtedy, gdy bomba rozerwała koleżankę, gdy nagle zabrakło rodziców, gdy wojna całkowicie zmieniła ich dotychczasowe życie. Do końca swych dni szukali słów, by o tym opowiedzieć. Czy znaleźli? Czy umieją pogodzić się z okrucieństwem przeszłości? Jak żyć, gdy na własne oczy widziało się największą z możliwych tragedię?
O pisaniu „Wojenki” i bohaterach książki, Magdalena Grzebałkowska opowiadała niedawno Michałowi Nogasiowi w Teatrze Starym w Lublinie. Przywołamy fragmenty tego spotkania.
W cyklu „Alfabet lubelski” tym razem P jak Władysław Panas, o którym opowie Jarosław Cymerman. Władysław Panas (1947-2005) – literaturoznawca i eseista, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W wybudowanym na początku lat 50. XX wieku dzisiejszym placu Zamkowym, w miejscu, w którym kiedyś przebiegała ulica Szeroka i stał dom Widzącego z Lublina, potrafił zobaczyć kształt wielkiego oka, które dziś jest jednym z symboli miasta. W podobny zaskakujący i odkrywczy sposób w ostatnich latach życia zaczął czytać twórczość Józefa Czechowicza, przyczyniając się tym samym do przywrócenia i odnowienia pamięci o tym poecie. Był między innymi inicjatorem corocznego wspólnego czytania Poematu o mieście Lublinie z okazji urodzin Czechowicza, która przypada 15 marca.
A w 293 odcinku słuchowiska „Bazarek” o pestkach z dyni, królewnach i postanowieniach.
Zdjęcie z wystawy „Życie od kuchni” w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie /fot. Beata Bitner.