Wciąż bardzo trudna jest sytuacja epidemiologiczna w województwie lubelskim. Jak poinformowało rano w środę 13 października Ministerstwo Zdrowia, właśnie w naszym regionie odnotowano najwyższą liczbę zakażeń COVID-19 w kraju. W województwie lubelskim potwierdzono 620 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To jest o 127 więcej niż było dzień wcześniej, we wtorek 12 października.
CZYTAJ: Do szpitala trafiają głównie niezaszczepieni. Trudna sytuacja epidemiologiczna w Lubelskiem
Rozpoczął się sezon grzewczy, w wielu miejscach w regionie spada jakość powietrza i powstaje smog. Wszystko między innymi przez to, czym palimy w piecach. Specjaliści alarmują – zła jakość powietrza zabija.
CZYTAJ: „To powolne zabijanie”. Na Lubelszczyznę wrócił smog
Sześciokątny stół, przy którym Józef Piłsudski planował działania Bitwy Warszawskiej, pozostanie w Puławach. To koniec sporu dotyczącego historycznego mebla, którym było zainteresowane Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. O tym temacie Radio Lublin mówiło jako pierwsze już kilka miesięcy temu.
CZYTAJ: Koniec sporu o stół marszałka Piłsudskiego. Historyczny eksponat zostaje w Puławach
W Krasnobrodzie oddano do użytku jeden z najnowocześniejszych w kraju ośrodków szkoleniowych dla energetyków. Poligon z nowoczesnymi rozwiązaniami pozwala na prace pod napięciem bez konieczności wyłączania prądu.
CZYTAJ: Szkolenie pod napięciem. W Krasnobrodzie otwarto nowoczesny poligon dla energetyków [ZDJĘCIA]
Polski Czerwony Krzyż zbiera dary dla migrantów znajdujących się przy granicy polsko-białoruskiej. Przy ulicy Bursaki 14 w Lublinie działa największe centrum logistyczne PCK, do którego trafiają paczki z całej Polski.
CZYTAJ: „Mamy pełne ręce roboty”. PCK organizuje pomoc dla migrantów
– W województwie lubelskim stany magazynowe krwi są na wyczerpaniu – apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Powodem jest wzrost zapotrzebowania ze strony szpitali. Zdarza się, że Centrum dziennie wydaje nawet 300 jednostek krwi, gdzie przeciętnie wydawanych jest 150 jednostek. Żeby zapewnić taką liczbę, dziennie krew musi oddawać 300 osób.
CZYTAJ: „Zasoby topnieją z dnia na dzień”. Rośnie zapotrzebowanie na krew w województwie lubelskim
Stowarzyszenie „Otwieracz” przybliży lubelską Piwnicę pod Fortuną osobom z niepełnosprawnościami. Działacze przygotują placówkę, by była ona dostępna dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.
CZYTAJ: Lublin: unikalny zabytek będzie bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami
We wtorek (12.10) po południu w Brukseli upubliczniony został doroczny Lokalny Regionalny Barometr Unii Europejskiej – raport o sytuacji samorządów w 27 krajach członkowskich.
CZYTAJ: Wieś bardziej odporna na COVID? Opublikowano unijny raport
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. archiwum