– 14 osób, które miały przewozić migrantów i pomagać im w nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy zatrzymała ostatniej doby Straż Graniczna – przekazała w piątek 22 października rano ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.
Wśród zatrzymanych „kurierów” jest: trzech Polaków, trzech obywateli Syrii, dwóch Niemców, dwóch obywateli Uzbekistanu, Włoch, Rumun, Gruzin i obywatel Iranu. Jak powiedziała rzeczniczka Straż Graniczna, służby zbierają teraz dowody, a wszyscy zatrzymani usłyszą zarzuty pomocnictwa w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy.
– Obywatele Niemiec przewozili w samochodzie dostawczym 34 obywateli Iraku. Z kolei jeden z Polaków wiózł 26 obywateli Iraku – powiedziała Michalska.
Polskie służby niemal codziennie zatrzymują kurierów pomagających w nielegalnym przekroczeniu granicy. We wtorek zatrzymano cztery takie osoby. W poniedziałek trzy. Z kolei w środę zatrzymano busa z 23 nielegalnymi migrantami. Pojazd został zatrzymany w miejscowości Milejczyce (województwo podlaskie), oddalonej kilka kilometrów od granicy z Białorusią. Z kierownicą siedział Polak.
Jak podaje Straż Graniczna, kurierom po doprowadzeniu do prokuratury stawiane są zarzuty pomocy w nielegalnym przekraczaniu granicy.
W związku z takimi zdarzeniami do aresztu na trzy miesiące trafił m.in. Irakijczyk, który uciekał ulicami Białegostoku przed policją z prędkością nawet 200 km/h, wioząc w osobowym aucie sześciu obywateli Iraku. Do aresztu trafił też kierowca busa, który przewoził 36 nielegalnych migrantów, a zatrzymany został na stacji benzynowej w Grajewie.
Policja informowała we wtorek, że dotąd na Podlasiu zatrzymano ponad 160 kurierów przewożących nielegalnych migrantów.
– Ponadto w czwartek (21.10) strażnicy graniczni odnotowali 633 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 32 nielegalnych imigrantów – poinformowała w piątek rano Straż Graniczna.
Jak podała na Twitterze Straż Graniczna, wśród zatrzymanych jest 30 obywateli Iraku i dwóch obywateli Syrii. Pozostałym próbom strażnicy zapobiegli. Od początku października odnotowano już ponad 12 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. @Straz_Graniczna