Spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z dofinansowania oraz pożyczki na poprawę dostępności bloków dla osób z niepełnosprawnościami. A wszystko to w ramach Funduszu Dostępności. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Powiśle” w Puławach jako pierwsza w województwie otrzymała dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę dźwigu osobowego oraz platformy przyschodowej w jednym z bloków.
CZYTAJ: Zlikwidować bariery w blokach. Pierwsza spółdzielnia z Lubelskiego ze wsparciem Funduszu Dostępności
„Nie święci w piłkę grają” – pod tym hasłem w Puławach rozegrano 15 października piłkarski turniej charytatywny, którego celem było wsparcie działalności Sióstr Benedyktynek Misjonarek. Zgromadzenie pomaga niepełnosprawnym dzieciom, prowadząc m.in. Specjalny Ośrodek Wychowawczy.
CZYTAJ: Nie liczył się wynik a cel. Anioły dobroci zagrały, aby pomóc niepełnosprawnym dzieciom z Puław
Ten wynalazek może wpłynąć na jakość nie tylko polskiego miodu – profesor Mariusz Gagoś z Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie jest współautorem urządzenia, które umożliwia analizę wosku pszczelego. Chodzi o wykrywanie zafałszowanych próbek.
CZYTAJ: Lubelski wynalazek polepszy jakość miodu?
Stare rowery otrzymają nowe życie i trafią do najbardziej potrzebujących. W Białej Podlaskiej rozpoczęła się charytatywna akcja prowadzona przez właściciela jednego ze sklepów rowerowych. Wystarczy przynieść do sklepu niepotrzebny rower, który następnie zostanie naprawiony i przekazany innym. To już druga odsłona akcji.
CZYTAJ: Drugie życie starych rowerów. Charytatywna akcja w Białej Podlaskiej
Młodzi adepci sztuki muzycznej wystąpili w Centrum Spotkania Kultury Lublinie. Wszystko w ramach Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów. Jest to jedyny konkurs na świecie, promujący pochodzącą z Lublina słynną śpiewaczkę.
CZYTAJ: Pierwsza europejska gwiazda opery pochodziła w Lublina. Przypomniał o niej wyjątkowy konkurs
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu uruchomiło kącik rzeczy używanych. Przyjmowane są przedmioty sprawne, czyste, w dobrym stanie technicznym. Wszystko po to, aby dać im drugie życie.
CZYTAJ: Zamość: kącik daje drugie życie używanym rzeczom
Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga w Lublinie świętował swoje 80-lecie. Z tej okazji w murach szkoły pojawili się jego absolwenci.
CZYTAJ: Praktyka jest tutaj podstawą. Lubelski „Chemik” świętuje 80-lecie istnienia
Caritas Archidiecezji Lubelskiej prowadzi rekrutację do mieszkań wspomaganych w Dąbrowicy koło Lublina. Będą mogły z nich skorzystać osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym osoby niesamodzielne, starsze i niepełnosprawne.
CZYTAJ: Mieszkania wspomagane dla potrzebujących. Caritas czeka na wnioski
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. archiwum