Wojewoda lubelski i środowiska lekarskie rozpoczęły akcję „szczepiMYsię”, której celem jest zahamowanie czwartej fali i dotarcie ze sprawdzonymi informacjami do każdego mieszkańca w Lubelskiem.
CZYTAJ: „COVID to nie jest taka grypa”. Nie ma lepszej metody profilaktyki niż szczepienia
W województwie lubelskim rośnie liczba najmłodszych zainfekowanych wirusem RSV. Obecnie jest on główną przyczyną chorób układu oddechowego u dzieci. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie z RSV zmaga się ponad jedna trzecia pacjentów, spośród ponad 250 wszystkich hospitalizowanych.
CZYTAJ: Wirus RSV groźny dla dzieci. Fala zachorowań w Lubelskiem
Rodzice uczniów klas ósmych szkół podstawowych w Lublinie złożyli petycję do kuratora oświaty w Lublinie. Chodzi o – ich zdaniem – nierówne traktowanie dzieci, które ze względu na kwarantannę nie mogą wziąć udziału w szkolnym etapie olimpiady przedmiotowej. Wszystko przez to, że regulamin nie uwzględnia możliwości zdalnego przystąpienia do konkursu.
CZYTAJ: Olimpiada przedmiotowa w czasach pandemii. Kuratorium zmienia terminarz
W Tucznej w powiecie bialskim otworzono pierwszą w gminie spółdzielnię socjalną „Wspólna Chata”. Spółdzielnia socjalna to inicjatywa samorządu, realizowana w ramach projektu rewitalizacji gminy. Placówka zajmuje się szerokim zakresem usług. Zatrudnia kilkanaście osób.
CZYTAJ: „Potrzeba była od dawna”. W Tucznej działa spółdzielnia socjalna
W poniedziałek 18 października rozpoczął się Tydzień Mediacji. Jak twierdzą specjaliści, ta droga rozwiązywania konfliktów jest coraz bardziej popularna.
CZYTAJ: Mediacja ma wiele zalet. Rozwiązywanie konfliktów w ten sposób coraz bardziej popularne
Cykl spotkań z młodzieżą dotyczący handlu ludźmi rozpoczynają puławscy policjanci. Chodzi o zwrócenie uwagi na problem nie tylko handlu żywym towarem, ale także np. wyzysku ze strony niektórych pracodawców. Jak się okazuje, młodzież z puławskich szkół średnich często spotyka się z nieuczciwymi działaniami pracodawców.
CZYTAJ: Handel ludźmi przybiera różne postaci. Policja ostrzega młodzież
Pierwszy zlot pojazdów wyprodukowanych w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie i pochodzących z czasów PRL-u przyciągnął wielu pasjonatów i dużo osób, którym te auta kojarzą się z młodością. Na parkingu przy ulicy Mełgiewskiej pojawiły się między innymi żuki, maluchy, duże fiaty, trabanty, nysa, mikrus czy Lublin.
CZYTAJ: Żuki, maluchy i mikrusy. Motoryzacyjne legendy PRL-u w Lublinie [ZDJĘCIA]
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Iwona Burdzanowska