W przygranicznym powiecie bialskim brakuje interwencyjnych placówek opiekuńczo-wychowawczych, gdzie mogłyby trafiać pozbawione opieki dzieci cudzoziemskie. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie z tym problemem władze powiatu i placówki opiekuńczo-wychowawcze.
CZYTAJ: Powiat bialski: brakuje interwencyjnych placówek opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci cudzoziemskich
Pierwsza fala pandemii i związany z nią lockdown był dla dzieci i młodzieży czymś nowym i emocjonującym. Kolejne fale i przedłużający się lockdown doprowadziły młodych ludzi do apatii i życiowej bierności – alarmuje Instytut Profilaktyki Zintegrowanej. Instytut na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki przygotował raport o kondycji psychicznej młodych ludzi i przedstawił swoje rekomendacje.
Ogród dla pszczół i innych owadów zapylających powstał przy Szkole Podstawowej w Borowej. Placówka z gminy Puławy zwyciężyła w konkursie organizowanym przez Fundację „Pszczoły i drzewa”, tworząc projekt najpiękniejszego ogrodu.
CZYTAJ: „Bez pszczół nie ma życia”. Niewielka szkoła z niezwykłym ogrodem
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęły się Dni Argentyny. W wydarzeniu biorą udział naukowcy, dyplomaci i studenci, nie tylko kierunków lingwistycznych. Dwudniowe wydarzenie zostało zorganizowane przez władze KUL-u i ambasadę Argentyny w Polsce.
CZYTAJ: „Nasze narody łączy bardzo dużo”. Dni Argentyny na KUL-u
Ulicami Lublina po raz trzeci ma przejść Marsz Równości. Uczestnicy chcą przypomnieć o osobach nieheteronormatywnych, które żyją w ukryciu w naszym społeczeństwie.
CZYTAJ: Zbliża się Marsz Równości w Lublinie. Wydarzenie odbędzie się w mieście po raz trzeci
Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody oraz Akademicki Klub Jeździecki budują nową siedzibie dla swoich koni. Początki organizacji sięgają 1965 roku, a przez ostatnie ćwierć wieku bazą klubu była Wólka Abramowicka. Klubowicze musieli jednak opuścić dzierżawioną działkę, bo właścicielka chciała ją sprzedać.
CZYTAJ: Jeźdźcy sami budują dom dla koni. Strażnicy i klubowicze proszą o wsparcie [ZDJĘCIA]
Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu ogłosiło nabór deklaracji do programu „Opieka wytchnieniowa”. Jeszcze tylko w środę 20 października rodziny lub opiekunowie osób niepełnosprawnych, mieszkające na terenie miasta, mogą zgłaszać swój udział w bezpłatnej edycji programu na 2022 rok.
CZYTAJ: Zamość: pomoc dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Nabór chętnych do programu
W Dębówce koło Lublina powstała replika średniowiecznej, tak zwanej latarni umarłych. Tego typu obiekty pojawiły się na obszarze Europy łacińskiej w XII wieku. Początkowo lokowano je w pobliżu cmentarzy, przy przytułkach i szpitalach. Były to kamienne kapliczki słupowe, które przypominały swoim kształtem niewielkie wieżyczki, a w ich części szczytowej płonęło światło.
CZYTAJ: W pobliżu Lublina stanęła latarnia umarłych. To pierwszy taki obiekt w Europie od wieków
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. pixabay.com