Są dni, gdy zapotrzebowanie na krew przez szpitale w województwie lubelskim jest większe niż liczba dawców. Dlatego każde oddanie krwi jest niezwykle ważne. 26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. To promocja nie tylko dawstwa krwi, ale także narządów i szpiku.
CZYTAJ: Dawcy ratują życie. Światowy Dzień Donacji i Transplantacji
Przybywa chorych na COVID-19. Lubelszczyzna znów jest na pierwszym miejscu. W regionie 26 października rano potwierdzono 1290 nowych przypadków zakażenia i 23 zgony chorych z powodu COVID. – Liczba nowych zakażeń rośnie nawet o 70 do 100 procent tydzień do tygodnia – podkreślają eksperci. Tymczasem w lubelskich ośrodkach trwają badania nad amantadyną w leczeniu COVID-19.
CZYTAJ: Amantadyna w walce z COVID? W Lublinie trwają badania
Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w składzie rządu. Wicepremierem oraz ministrem rolnictwa został Henryk Kowalczyk, ministrem sportu i turystyki – Kamil Bortniczuk, ministrem klimatu – pochodząca z Zamościa Anna Moskwa, ministrem funduszy i polityki regionalnej – Grzegorz Puda, a Piotr Nowak ministrem rozwoju i technologii.
CZYTAJ: Prezydent powołał nowych ministrów. Jeden z nich pochodzi z Lubelskiego [WIDEO]
Od 7 listopada zawieszone zostają pociągi z Lublina do portu lotniczego w Świdniku. Wcześniej taką decyzję podjęła jedna z sieci busów dojeżdżających do lotniska.
CZYTAJ: Nie będzie pociągów z Lublina na lotnisko w Świdniku. Na razie są zawieszone
Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, które działa od 3 lat w pawilonie na targu przy ulicy Wileńskiej w Lublinie, potrzebuje wsparcia finansowego na dalszą działalność.
CZYTAJ: „To miejsce jest wehikułem czasu”. Lubelskie Muzeum Osiedli Mieszkaniowych potrzebuje wsparcia
Zabytkowe obiekty Twierdzy Brześć będą bardziej rozpoznawalne i wykorzystywane do celów turystycznych. Wszystko to dzięki realizacji projektu ,,VeloFort”. Projekt, w który zaangażowały się strona białoruska i polska, ma na celu zbadanie transgranicznego charakteru twierdzy.
CZYTAJ: Rowerem z aplikacją po Twierdzy Brzeskiej. Transgraniczny projekt „odczarowuje” historię
Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie za miejsce pod grób trzeba zapłacić nawet 50 tysięcy złotych. Stosunkowo wysoka kwota jest pokłosiem niedoboru wolnych grobów na najstarszym cmentarzu we wschodniej Polsce.
CZYTAJ: Ogromne pieniądze za miejsce na cmentarzu przy ul. Lipowej. Co na to wpływa?
Choć bociany dawno już odleciały, o potrzebach związanych z ochroną tych ptaków dyskutowano w Roztoczańskim Parku Narodowym.
CZYTAJ: Jak skutecznie chronić bociany? PGE wspiera Roztoczański Park Narodowy
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. archiwum