„Janusz Oskar Knorowski. Ciemna strona raju” to wystawa, jaką do 10 listopada można oglądać w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu. Profesor Janusz Oskar Knorowski jest związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Od lat 80. XX w. obecny jest także w Kazimierzu Dolnym. „Intensywność i siła tutejszego życia artystycznego lat 80., 90. i początku XXI wieku odbiła się szerokim echem. Spotykali się tu znakomici artyści, literaci, krytycy z różnych ośrodków w Polsce – pisze kuratorka ekspozycji, Dorota Seweryn-Puchalska. – Dziś, już profesor ASP w Warszawie świętujący 33-lecie swojej działalności artystycznej, także odbywa swoje permanentne wędrówki do Kazimierza, gdzie na jego obrzeżach ma swoją letnią pracownię. (…) Ta niewielka enklawa nie jest otoczona betonowym płotem, ale brzozami, które posadził w 1990 roku. Od tego czasu artysta zaczął tworzyć cykl obrazów zatytułowany „Brzozy”. Temat daje duże możliwości interpretacyjne, które artysta świadomie wykorzystuje tworząc obrazy i instalacje. Na wystawie można zobaczyć instalację dedykowaną tej przestrzeni.” Nie tylko o brzozach porozmawiamy w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Janusz Oskar Knorowski i Dorota Seweryn-Puchalska oprowadzą po wystawie słuchaczy.
„Echo Szarego Światła” to nowy, wydany w tym roku tom wierszy Arkadiusza Rytelewskiego. Arkadiusz Rytelewski urodził się w Lublinie w 1976 roku. Ukończył historię na UMCS. Był członkiem Koła Młodych przy lubelskim oddziale Związku Lieratów Polskich oraz Grupy Literackiej Q. Jest współzałożycielem Grupy Słowonośnej Dzień Po. Do tej pory opublikował tomiki zatytułowane: Endorcyzmy (2012), Młócone w truciźnie (wyd. 2017 i 2019) oraz Echo Szarego Światła (2021) Poeta będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Dr Patryk Kencki, historyk teatru z Instytutu Sztuki PAN prowadzi w Radiu Lublin rozmowy w ramach przeglądu Kolekcje Sztuki Staropolskiej. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przywołamy fragmenty spotkania „W stronę źródeł, czyli o początkach literatury i teatru polskiego”, podczas której gośćmi dr Patryka Kenckiego byli: prof. dr hab. Dariusz Chemperek, dr hab. Anna Nowicka-Struska i Marek Pasieczny.
Spektakl zatytułowany „Stąd” miał premierę 8 października w Chełmskim Domu Kultury. W niedzielę, 31 października o 18.00 zostanie zaprezentowany ponownie. Autorem scenariusza i reżyserem jest Marcin Wąsowski. Scenariusz sztuki został stworzony na podstawie historii kobiet, które zgodziły się wziąć udział w warsztatach terapeutycznych z psychologiem. W spotkaniach uczestniczył również dramaturg, który nadał kształt sceniczny często trudnym i dramatycznym wspomnieniom uczestniczek. W ten sposób powstał spektakl, który opowiada prawdziwa historię o społecznych uwarunkowaniach, uzależnieniach i ukrytej przemocy, które kształtują losy kobiet nie tylko w małym miasteczku ale wszędzie tam gdzie jest na to przyzwolenie społeczne. Muzykę skomponował Piotr Kierski. Autorem scenografii jest Sławoj Czarnota, choreografii Renata Jakimiuk. Występują: Barbara Szarwiło, Beata Passini, Magda Pick-Borówka i Elżbieta Rojek. Próbom do spektaklu przyglądała się Agnieszka Czyżewska Jacqueme. Spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021.
A w 296 odcinku słuchowiska Bazarek Wiesława ma pecha.
Wystawa „Janusz Oskar Knorowski. Ciemna strona raju”, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym/fot. Maciej Lis.