Polacy i Ukraińcy wzięli udział w uroczystym odsłonięciu pomnika błogosławionego księdza Emiliana Kowcza – greckokatolickiego kapłana i męczennika niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Pomnik stanął na skwerze obok Państwowego Muzeum na Majdanku, przed wejściem na cmentarz przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie.
CZYTAJ: „To nie tylko rzeźba, ale i przesłanie”. W Lublinie odsłonięto pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza
– Uczniowie odczuwają strach przed powrotem do zdalnego trybu nauczania i czwartą falą pandemii – wskazują psychologowie. Jak twierdzą specjaliści z lubelskiego towarzystwa „Nowa Kuźnia”, taka niepewność powoduje coraz częściej u dzieci stany lękowe.
CZYTAJ: Zdalne nauczanie budzi lęk u dzieci
Dostosowanie kształcenia do nowych samolotów – to największe wyzwania stojące przed Lotniczą Akademią Wojskową w Dęblinie u progu nowego roku akademickiego. Dziś (04.10) podchorążowie i studenci cywilni pierwszego rocznika złożyli ślubowanie i otrzymali indeksy tej słynnej uczelni.
CZYTAj: Nowe wyzwania przed „Szkołą Orląt”. Rozpoczęcie roku akademickiego w Lotniczej Akademii Wojskowej
Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy odbywa się w Lublinie. Tematem przewodnim jest „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo”. Filary polskiej gospodarki przyszłości”. W trakcie wydarzenia odbyła się gala wręczenia statuetek „Bursztyn Polskiej Gospodarki 2021″.
CZYTAJ: Bursztyny Polskiej Gospodarki wręczone na lubelskim szczycie [ZDJĘCIA]
W poniedziałek 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Jego ideą jest między innymi przypominanie o ich ochronie i prawach. Znęcanie się nad nimi stanowi w polskim prawie przestępstwo. Jednak organizacje prozwierzęce są zdania, że w kwestii ochrony praw zwierząt jest jeszcze dużo do zrobienia.
CZYTAJ: Świadomość praw zwierząt rośnie. Ale jest jeszcze wiele do zrobienia
Kryzys powołań do kapłaństwa w Kościele w Polsce. Coraz mniej młodych mężczyzn decyduje się na pójście do seminarium.
CZYTAJ: Kryzys powołań do kapłaństwa. Jak jest w archidiecezji lubelskiej?
Legendarną akcję „Mitropa” żołnierzy podziemia antykomunistycznego uczczono w miejscowości Szaniawy-Poniaty w powiecie łukowskim. 3 października 1946 roku oddział AK-WiN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka ps. „Kurzawa” w Szaniawach-Poniatach bez rozlewu krwi zatrzymał Mitropę, czyli wojskowo-dyplomatyczny pociąg radziecki. Akcja odbiła się szerokim echem w świecie.
CZYTAJ: Zrobili to dla wolnej Polski. 75. rocznica legendarnej akcji „Mitropa”
W Siedliskach powstaje Izba Pamięci Rodu Sapiehów. Siedliska z klucza rawskiego zostały zakupione przez Sapiehów linii krasiczyńskiej o przydomku Kodeńskich w latach 80. XIX w.
CZYTAJ: Sapiehowie wracają do Siedlisk. Powstaje wyjątkowa Izba Pamięci
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Iwona Burdzanowska