– Ponad jedną trzecią dobowych zakażeń generują dwa województwa: podlaskie i lubelskie. Tam sytuacja jest najbardziej krytyczna – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
CZYTAJ: Adam Niedzielski: Mamy do czynienia z eksplozją pandemii. Najgorsza sytuacja w Lubelskiem
Dyrektorzy szkół w Świdniku chcą, aby w placówkach zostały zainstalowane systemy, które uniemożliwiłyby wejście osobom postronnym. Według jednej z propozycji uczniowie, rodzice, nauczyciele lub inne osoby upoważnione miałyby korzystać na przykład ze specjalnych bramek otwieranych kodem, tokenem czy aplikacją. W tej sprawie mają się odbyć konsultacje z rodzicami.
Nowy rok akademicki rozpoczęli osadzeni w Areszcie Śledczym w Lublinie. Licencjackie studia stacjonarne na kierunku nauki o rodzinie i specjalności asystent osoby niesamodzielnej, prowadzi Katolicki Uniwersytet Lubelski.
CZYTAJ: Lublin: osadzeni w Areszcie Śledczym rozpoczęli rok akademicki
Młodzi mieszkańcy Białej Podlaskiej, w bezpiecznych warunkach mogą się uczyć poruszania po drogach. W bialskim oddziale Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego otwarto stacjonarne miasteczko ruchu drogowego.
CZYTAJ: Nauka zachowania na drodze dla najmłodszych. W Białej Podlaskiej otwarto wyjątkowe miasteczko
Ruszyła akcja charytatywna „Paczka na Wołyń”. Od środy 20 października Centrum Charytatywne Caritas w Krasnymstawie zbiera dary dla polskich rodzin mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich. Pomóc w akcji może każdy.
CZYTAJ: „Paczka na Wołyń” wystartowała w Krasnymstawie. Rodacy zza wschodniej granicy czekają na wsparcie
Zakończył się nabór do Straży Miejskiej w Lublinie. Chętnych do formacji jest coraz mniej. W Straży Miejskiej w Lublinie pracuje obecnie 114 funkcjonariuszy, ale za kilka tygodni będzie ich nieco więcej. 8 osób zostało przyjętych w trakcie wrześniowego naboru, ale zainteresowanie pracą w formacji jest mniejsze, niż jeszcze kilka lat temu.
CZYTAJ: Coraz mniej chętnych do straży miejskiej. „Wpływ mogą mieć względy finansowe”
Dworzec Metropolitalny w Lublinie stanie się centralnym węzłem przesiadkowym. Ma też sprawić, by do miasta wjeżdżało mniej samochodów. Będzie to możliwe dzięki zmianom w komunikacji miejskiej, która dostosuje się do potrzeb osób z podlubelskich miejscowości, dojeżdżających do pracy i szkoły.
CZYTAJ: Lublin: będą zmiany w komunikacji miejskiej. Ruszają konsultacje i badania
Jak należy chronić Kazimierski Park Krajobrazowy i dlaczego to miejsce jest szczególne? Między innymi na te pytania szukano w środę 20 października odpowiedzi w Kazimierzu Dolny.
CZYTAJ: Najważniejsza jest równowaga. Jak chronić krajobraz?
Program poprowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. archiwum