Bursztyny Polskiej Gospodarki wręczone na lubelskim szczycie [ZDJĘCIA]

pm bursztyny 041021 031 2021 10 04 180012

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy odbywa się w Lublinie. Tematem przewodnim jest „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo”. Filary polskiej gospodarki przyszłości”. W trakcie wydarzenia odbyła się gala wręczenia statuetek „Bursztyn Polskiej Gospodarki 2021″. 

Nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom za szczególne działania w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej gospodarki w kraju i zagranicą. Jedną z nagrodzonych jest wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Bursztyn Polskiej Gospodarki przyznany jej został za „konsekwentne i skuteczne pozyskiwanie środków z funduszy europejskich na inwestycje rozwojowe polskiej gospodarki”.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wręczenie nagród „Bursztyn Polskiej Gospodarki”

– To dla mnie ogromne wyróżnienie, ale też koło napędowe, żeby pracować jeszcze więcej i bardziej efektywnie – mówi minister Jarosińska-Jedynak. – Polska jest liderem, jeśli chodzi o wydatkowanie i inwestowanie środków unijnych z perspektywy 2014-2020. To nagroda nie tylko dla mnie, ale również dla całego zespołu, który pracuje na to wszystko, zarówno na poziomie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, jak i samorządów wojewódzkich, które przecież wdrażają 40% środków ze swojego poziomu.    

Statuetkę otrzymał również prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc za realizację projektu „Polimery Police” – jednej z największych inwestycji w Europie Centralnej w branży chemicznej. W jego imieniu nagrodę odebrał Tomasz Hryniewicz, wiceprezes Zarządu Grupa Azoty S.A. i prezes zarządu Grupy Azoty Puławy. – To kompleks, który jest odpowiedzią na potrzeby rynku, na deficyt tworzyw w naszym kraju. To instalacja, która da 400 miejsc pracy w samym zakładzie i wiele miejsc pracy u naszych dostawców i odbiorców. 

Statuetką nagrodzona została także KGHM Polska Miedź Spółka Akcyjna za „skuteczne i konsekwentne realizowanie założeń spółki i osiągnięcie najlepszych od dekady wyników finansowych”. – Udało się osiągnąć bardzo dobre wyniki, dzięki strategii, którą przyjęliśmy lata temu – mówi wiceprezes KGHM Paweł Gruza. – Ten ostatni rok był bardzo trudny. Wiązał się z wieloma wyrzeczeniami, ciężkimi chwilami, czasami łzami. Dzięki naszej szybkiej reakcji w obliczu tej okropnej pandemii, udało się zatrzymać ją w ryzach i utrzymać ciągłość produkcji.

Szczególnym wyróżnieniem, Bursztynowym Sercem, została uhonorowana Fundacja PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Nagroda przyznawana jest za szczególne działania w zakresie filantropii i społecznej odpowiedzialności biznesu. – W tym przypadku m.in. za „konsekwentne i skuteczne realizowanie działań wspierających projekty społeczne, działalność ekologiczną i ochronę zdrowia”.

– Fundacja w tym miesiącu obchodzi 10-lecie swojej działalności – mówi wiceprezes PGE Paweł Cioch. – Fundacja działa na wielu polach. Jeśli chodzi o pielęgnowanie pamięci historycznej z ostatnich programów mogę wymienić „Tablice pamięci”, którego celem jest uczczenie Polaków pomordowanych w egzekucjach podczas okupacji, czy zakup bezcennych dokumentów z archiwum Armii Krajowej na rzecz Muzeum Powstania Warszawskiego. Dbamy również o działalność edukacyjną dzieci i młodzieży. Takim sztandarowym programem z ostatniego roku jest „Fizyka dla nieletnich“, która w bardzo przystępny sposób przybliża tę dziedzinę uczniom szkół podstawowych.   

Statuetki Bursztyn Polskiej Gospodarki otrzymali także prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin za aktywny udział w zielonej transformacji polskiego rynku energii; prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca za innowacyjne działania na rzecz zwiększenia retencji korytowej rzecznej przeciwdziałającej skutkom suszy; prezes PKN Orlen Daniel Obajtek za działania mające na celu transformację koncernu w kierunku grupy multienergetycznej, opartej o energetykę odnawialną.

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy odbywa się w Filharmonii Lubelskiej. Potrwa do wtorku 5 października włącznie.

ElKa / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version