„Chcemy, żeby kultura ludowa się uchroniła”. 38. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej dobiegł końca

dsc 4847 2021 10 17 193153

W Tarnogrodzie w powiecie biłgorajskim zakończył się 38. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. To unikalne w skali kraju wydarzenie mające na celu promować i chronić kulturę, obrzędy oraz tradycje polskiej wsi. Sejmik wpisany jest na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

– Sejmik w Tarnogrodzie to budowanie przestrzeni dla korzeni naszej polskiej kultury – mówi profesor Lech Śliwonik z Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie. – Świat jest nastawiony na inne wartości czy wręcz coraz bardziej nastawiony na pseudowartości – na to, co jest doraźne, szybkie, natychmiastowe. Chcemy, żeby ta kultura się uchroniła. Zależy nam na tym, żeby dać możliwość tym, którzy chcą, żeby zobaczyli, gdzie mają swoje korzenie. To nie jest tylko teatr, to kultura ludowa na scenie, a więc synteza, kondensacja tego, co kiedyś było codziennością. To jest największe osiągnięcie.

Przez trzy dni na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury obejrzeć można było jedenaście przedstawień i spektakli. W programie znalazły się także wystawy i spotkania z Radą Artystyczną.

Sejmikowi patronowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, marszałek województwa lubelskiego i starosta biłgorajski.

TsF / opr. WM

Fot. TsF

Exit mobile version