Bąble występujące na całym ciele, świąd, a także zaczerwienienia – ta choroba dotyka około 20 procent populacji. 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pokrzywki.
– Około 20 procent populacji światowej w różnym procesie swojego rozwoju może być dotknięta pokrzywką, z tym że u większości tych osób pokrzywka przybiera charakter ostry – mówi prof. Dorota Krasowska (na zdj.), kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Pojawia się na przykład po błędzie dietetycznym, po zażyciu jakiegoś leku, po kontakcie z czynnikiem chemicznym, na przykład kiedy remontujemy dom albo malujemy mieszkanie. Może też pojawić się po ukąszeniu przez pszczołę czy jakiegoś owada. Trwa zwykle do sześciu tygodni. Taką pokrzywkę określamy mianem ostrej. Jest chorobą przemijającą. Dotyka wielu osób, pod wpływem różnych czynników, ale świetnie sobie z nią radzimy, potrafimy ją leczyć, i pacjent po przeżyciu epizodu ostrej pokrzywki jest całkowicie zdrowy.
– Natomiast u części pacjentów – dotyka to mniej więcej 1-2 procent populacji – pokrzywka przyjmuje formę przewlekłą, czyli przekracza ten magiczny okres sześciu tygodni. Czasami może trwać nawet wiele, wiele lat. I tutaj pojawia się ogromny problem dla tych pacjentów, dlatego że obecność tej choroby w znaczący sposób obniża ich jakość życia, powoduje absencje chorobowe. Jeżeli komuś spuchną oczy, warga czy uszy, to stanowi to dla niego istotny powód do tego, żeby izolować się w zakresie życia zawodowego czy społecznego – mówi prof. Dorota Krasowska.
Czy da się wyeliminować tę chorobę? – Nasze doświadczenia z chorymi, którzy są w programie, są bardzo dobre, o ile biorą leki – podkreśla prof. Dorota Krasowska. – Program Narodowego Funduszu Zdrowia oferuje takie leczenie dla pacjenta na pół roku. Po tym okresie pacjent kończy leczenie, ale przez cały czas jest pod naszą obserwacją. Jeżeli cokolwiek się dzieje, zgłasza się do nas, a my mamy prawo tego pacjenta powtórnie do programu terapeutycznego włączyć.
Lekarze specjaliści zalecają osobom z pokrzywką przewlekłą, by korzystali z kompleksowej opieki. W Lublinie taką ofertę posiada Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia można skorzystać z 6-miesięcznego programu walki z pokrzywką.
InYa/ opr. DySzcz
Fot. Iwona Burdzanowska